ABD ve Suudi Arabistan'ın Avrupa Birliği'ne kara liste baskısı sonuç verdi

ABD ve Suudi Arabistan'ın Avrupa Birliği'ne kara liste baskısı sonuç verdi
ABD ve Suudi Arabistan'ın Avrupa Birliği'ne kara liste baskısı sonuç verdi LM
Bu içerik 517 kez okundu.

ABD ve Suudi Arabistan'ın Avrupa Birliği'ne kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadelede başarısız ülkeler listesine baskısı sonuç verdi.

Avrupa Birliği'nin Suudi Arabistan ve Porto Riko gibi ABD'ye bağlı toprakların da dahil olduğu bazı ülkeleri kara listeye ekleme adımı birlik üyesi bazı ülkelerin hükümetleri tarafından reddedildi.

Reuters'in AB diplomatlarına dayandırdığı haberine göre perşembe günü yapılan bir toplantıda bazı hükümet temsilcileri listenin onaylanmasına karşı çıkarak ertelemeye ya da iptale kadar gidebilecek bir süreci başlattı.

Bu gelişme Suudi Arabistan Kralı Selman'ın 28 AB ülkesi liderine mektup yazarak Riyad'ın bu listeye eklenmesi konusunu tekrar düşünmelerini istemesinden sonra geldi. Kral mektubunda listede yer almalarının bir taraftan ülke itibarını zedelerken diğer taraftan Avrupa Birliği ve Krallık arasındaki ticarette zorluklara neden olacağını belirtti.

Reuters kaynakları Suudi Arabistan'ı Mısır'ın sahil kenti Şarm el-Şeyh'te yapılan AB-Arap Ligi zirvesinde baskıyı arttırdığını belirtti.

Suudi Arabistan'ın listeden çıkarılması girişimlerinde İngiltere ve Fransa'nın başı çektiği belirtiliyor.

Bir AB diplomatı ise ABD'nin de listenin çöpe atılması için baskı yaptığını belirtti.

Avrupa Komisyonu'nun iki hafta önce listeyi onaylamasının ardından Amerikan Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada listenin hazırlanma sürecinin hatalı olduğunu belirterek ABD'ye bağlı 4 denizaşırı toprağın listeye dahil edilmesini kabul etmediklerini açıklamıştı.

Listenin bloke edilebilmesi için 21 ülkenin itirazı gerekiyor. AB yetkilileri halihazırda 15 ülkenin listeye karşı çıktıklarını açıkladığını belirtti.

kara liste
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 19/8/2019
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 19/8/2019
Orman yangınları yerleşim yerlerini tehdit ediyor
Orman yangınları yerleşim yerlerini tehdit ediyor