Avrupa 2021 yılından itibaren tek kullanımlık plastik ürünleri yasaklıyor

Avrupa 2021 yılından itibaren tek kullanımlık plastik ürünleri yasaklıyor
Avrupa 2021 yılından itibaren tek kullanımlık plastik ürünleri yasaklıyor LM
Bu içerik 699 kez okundu.

Başta denizler olmak üzere ciddi çevre kirliliğine neden olan tek kullanımlık plastikler Avrupalıların hayatından çıkıyor. Avrupa Parlamentosu, tek kullanımlık plastik ürünleri 2021 yılından itibaren yasaklayan kararı ezici bir çoğunlukla onaylayarak kabul etti.

Plastik içecek pipeti, kulak pamuğu pipeti, çözünür olmayan tüm poşetler, plastik bıçak, çatal, kaşık, tabak, bardak, polistirenden yapılmış yiyecek ve içecek kutuları, içecek karıştırma çubukları ve benzeri bir çok ürünü yasaklayan karar 35 'Hayır' ve 560 “Evet” ile parlamentodan geçti.

Küresel düzeyde etkisi olacak

27 Avrupa Birliği ülkesini (İngilteresiz) ilgilendiren bu karar hakkında AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, AB ülkelerinin çevre kirliliğindeki payının dünyanın geri kalanına kıyasla daha az olmasına rağmen AB pazarına mal satmak isteyen üreticilerin ekonomik model değişikliğine gitmek zorunda kalması ile küresel düzeyde bir etki yaratacağını söyledi.

AB Komisyonu’nun raporuna göre bu ürünlerin yüzde 70’den fazlası denizlere karışarak çevre kirliliğine neden oluyor ve deniz yaşamını son derece olumsuz şekilde etkiliyor. Zamanla boyutları küçülen bazı plastik ürünler besin zincirine karışarak yeniden insanların sofrasına gelerek insan sağlığını da tehdit ediyor.

Tütün ve misina üreticileri paylarına düşeni ödeyecek

Yeni yasa ile aynı zamanda tütün şirketleri de çevreden toplanan izmaritler için her yıl belli bir miktar para ödeyecek. Ayrıca balık misinası ve balık ağı üreticileri de denizlerden temizlenmek zorunda kalınan bu ağlar için para ödemek zorunda olacak.

Ürünlerin üzerinde nasıl atılmaları gerektiği yazacak

Bunların yanı sıra ıslak mendiller de dahil olmak üzere tüm plastik ve polistirin ürün üreten firmalar ürünlerinin üzerine kullanımı bittiğinde ne şekilde hangi tür çöpe atılması gerektiğini yazmak zorunda olacak.

Dünya Ekonomik Forumu raporuna göre bugün dünyadaki denizlerde toplam 150 milyon ton plastik bulunuyor ve her yıl 5 ila 13 milyon ton plastik denize karışıyor. Araştırmalara göre insanoğlu plastik tüketimine bu şekilde devam ederse 2050 yılında denizlerdeki plastiğin ağırlığı tüm deniz canlılarının toplam ağırlığını geçecek.

plastik
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Almanya’daki sel felaketinde ölü sayısı 133’e çıktı
Almanya’daki sel felaketinde ölü sayısı 133’e çıktı
15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ ve BATI TRAKYA'da YAŞANANLAR!!!
15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ ve BATI TRAKYA'da YAŞANANLAR!!!

sexy is definitely the properties with replica patek philippe rolex.

the particular geneva indicate has been qualified simply by best replica rolex.
richardmille available for sale on our website are the best replicas you can find online as they are first copy watches.

wherewatches.com being successful tend to be very beautiful.

elegant style is the characteristics of swiss amazewatches.

Kartal Escort saç ekimi