Av. Cihan İmamoğlu yeni Seçim Kanunu hakkında adayları bilgilendirdi

Av. Cihan İmamoğlu yeni Seçim Kanunu hakkında adayları bilgilendirdi
Av. Cihan İmamoğlu yeni Seçim Kanunu hakkında adayları bilgilendirdi LM
Bu içerik 871 kez okundu.

Rodop İli Barosu kayıtlı avukatlardan Gümülcine Belediye Başkan Yardımcısı Av. Cihan İmamoğlu, 2019 yerel seçimlerde kendisi gibi aday olacak olanları yeni Seçim Kanunu (4555/2018 – Klisthenis) hakkında bilgilendirdi.

Cihan İmamoğlu, 2019 yerel seçimlerde Rodop ilinden aday olacak isimlerden biridir. Kendisi Doğu Mekonya – Traky Eyalet Başkan Adayı Topçidis’in başkanlığını yaptığı “Bölgesel Sentez” listesinde eyalet meclis üyesi adayıdır.

İmamoğlu, yerel seçimlerin yeni seçim kanununa göre yapılacak olması nedeni ile bazı adayların bu konuda daha fazla bilgiye sahip olmaları gerektiğini düşünerek mesleği avukat olması nedeniyle tüm adaylara yönelik bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.

31 Mart 2019 Pazar günü Gümülcine’de bir hotelde düzenlenen bilgilendirme toplantısına Avukat Mihalis Ragusis de katılarak iki avukat değişiklikler hakkında adayları bilgilendirdiler.

Doğu Makedonya Trakya Eyaleti Meclis Üyesi Adayı Av. Cihan İmamoğlu, yeni seçim kanunu doğrultusunda Mayıs ayında yapılacak yerel seçimlerde muhtarlar sandığı, belediye meclis üyeleri sandığı, eyalet sandığı ve Avrupa Parlamentosu sandığı olmak üzere dört sandık alacak dedi. Seçmenlerin oy kullanım sırasında sandıkları karıştırmamaları için hükümetin yeni bir düzenlemeye giderek eyalet sandığı ile belediye meclis üyeliği ayrı bir yerde ve muhtar sandığı ile aza sandığının ayrı bir yerde olacağını böylece seçmenin daha rahat oy kullanmasının sağlanmış olacağını ifade etti.

İlgili kanuna göre hakimlerin, askerlerin, devlet ve belediye makamlarında olan müdür ve müdür yardımcıların, belediye genel sekreterleri ve hukukçularının meclis üyesi adayı yada muhtar adayı olamayacağını söyleyen İmamoğlu, aynı şekilde bahse konu adayların belediyeye 500 evro’nun üzerinde herhangi bir borcu varsa aday olamayacağını belirtti. Ayrıca tüm adayların istedikleri herhangi bir bankadan özel (Epaggelmatiko) bir hesap numarası açtırmaları gerektiğini kaydeden İmamoğlu, daha sonra ilgili adayın bütün seçim masrafı işlemlerinin bu hesap üzerinden yapılması gerektiğini söyledi.

Adaylara getirilen yasaklardan da bahseden İmamoğlu, bir adayın herhangi bir kahvehaneyi yada ofisini, seçim bürosu olarak kullanamayacaklarını, aynı şekilde adayların poster, afiş ve benzeri ürünleri kullanamayacaklarını, adayların radyoya yada televizyona röportaj olarak bir kez çıkma haklarının olduğunu, ancak gazetelere istedikleri kadar çıkabileceklerini ve son 24 saatte ise tüm adayların seçim propagandası yapmalarının yasak olduğunun altını çizdi.

Konuşmalarını yapan Cihan İmamoğlu ve Mihalis Kakoulis, daha sonra katılımcıların sorularını yanıtladılar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 19/10/2019
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 19/10/2019
ABD ile Türkiye arasında anlaşma: Barış Pınarı'na 120 saat ara; YPG bölgeden çekilecek
ABD ile Türkiye arasında anlaşma: Barış Pınarı'na 120 saat ara; YPG bölgeden çekilecek