Queenbet Grandbetting Yeni düzenleme ile AB içinde arama ve mesajlaşma ucuzluyor

Yeni düzenleme ile AB içinde arama ve mesajlaşma ucuzluyor

Yeni düzenleme ile AB içinde arama ve mesajlaşma ucuzluyor
Yeni düzenleme ile AB içinde arama ve mesajlaşma ucuzluyor LM
Bu içerik 217 kez okundu.

Avrupa Komisyonu Avrupa Birliği içinde sınır ötesi aramalar ve mesajlar için yeni bir azami fiyat uygulamasını yürürlüğe koyuyor. Uygulamayla birlikte ülkeler arası telefon konuşmalarında masrafların önemli oranda düşmesi bekleniyor.

28 Avrupa Birliği ülkesinde bulunan Telekom operatörleri 15 Mayıs'tan itibaren yeni tarifelere uymak zorunda kalacak. Bu uygulamanın önümüzdeki aylarda İzlanda, Norveç ve Lichtenstein'da da yürürlüğe girmesi bekleniyor.

AB tutarsızlıkları gidermeye çalışıyor

Uluslararası aramalar katma değer vergisi hariç (KDV) dakikada en fazla 0,19 Euro'yu geçemeyecek. Mesajlar ise KDV hariç 0,06 Euro olarak belirlendi. Sadece kişisel kullanıcılar için geçerli olacak bu uygulamadan şirketler faydalanamayacak. AB ülkelerinde KDV oranları yüzde 17 ile yüzde 27 arasında değişiyor.

Avrupa Birliği yerel ve uluslararası aramalar arasındaki tutarsızlıkları gidermeye çalıştığını belirtiyor. Şu anda uluslararası bir arama yerel bir aramaya kıyasla yaklaşık 4 kat daha pahalı. Bazı bölgelerde ise bunun on kata çıktığı görülüyor.

Avrupa Tüketici Hakları Kurumu'na göre (BEUC) yeni düzenlemenin masrafları azaltma anlamında telefon faturalarına önemli etkisi olacak.

2017'de AB'de roaming ücretleri kaldırıldı

Avrupa Birliği ülkelerinde cep telefonu operatörlerinin abonelere uyguladığı dolaşım (roaming) ücretlerine 2017 yılında son verildi. O günden bu yana AB içerisinde herhangi bir ülkenin cep telefonu operatör abonesi olan kullanıcı, başka AB ülkesine gerçekleştireceği seyahatlerinde kendi operatör tarifesi ve sözleşmesi üzerinden konuşma, mesajlaşma ve veri paketlerini ilave roaming ücreti ödemeden kullanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi ırkçılık karşıtı gösteri
Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi ırkçılık karşıtı gösteri
Türkiye ve Yunanistan Ege'de iş birliğini görüşecek
Türkiye ve Yunanistan Ege'de iş birliğini görüşecek