Avrupa çapında daha anlaşılır gıda etiketleri için imza kampanyası başlatıldı

Avrupa çapında daha anlaşılır gıda etiketleri için imza kampanyası başlatıldı
Avrupa çapında daha anlaşılır gıda etiketleri için imza kampanyası başlatıldı LM
Bu içerik 510 kez okundu.

Avrupa Birliği ülkelerinde marketlerde satılan paketlenmiş gıda ürünleri etiketlerinin daha kolay okunması için imza kampanyası başlatıldı. 1 milyon imza toplamayı hedefleyen ve sesini Avrupa Komisyonu'una duyurmaya çalışan tüketici hakları savunucuları 'Nutriscore' adını verdikleri uygulamanın Avrupa Birliği çapında faaliyet gösteren tüm firmalar için zorunlu hale getirilmesini istiyor.

Amaç bir bakışta etiketleri okuyabilmek

Nutriscore etiketleme uygulamasında 5 harf (A, B, C, D, E) ve her bir harf için yeşil, turuncu, kırmızı, sarı renkleri kullanılıyor. Yeşil renk taşıyan A harfi sağlıklı ürün olduğunu gösteriyor. Kırmızı renkle belirtilen E harfi ise beslenme konusunda sorun teşkil eden ürünlere işaret ediyor.

'Nutriscore' adı verilen uygulamayla marketlerde satılan ürünlerin ne kadar sağlık olup olmadığı bir bakışta anlaşılabilecek.

Tüketicilerin yüzde 82'sinin gıda paketlerinin üzerinde bulunan etiketleri okuyamadığı ve anlayamadığı ifade ediliyor.

"Bazı gıdalar obeziteye yol açıyor"

Söz konusu uygulama bir çok ülkede bazı şirketler tarafından kullanılıyor ancak dernekler bunu yeterli bulmuyor. Bazı gıdaların obezite ve kalp damar hastalıklarına yol açtığı belirtiliyor.

İmza kampanyası aralarında Fransız UFC-Que Choisir derneğinin de bulunduğu toplam 6 kurum tarafından başlatıldı. Kampanyaya Almanya, İspanya, Hollanda, Polonya ve Yunanistan'dan da dernekler destek veriyor.

gıda etiketi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Κάτω τα χέρια από τον Τζεμαλή Μηλιαζήμ!
Κάτω τα χέρια από τον Τζεμαλή Μηλιαζήμ!
ÜÇ BAŞKAN NANE'yi YEDİLER, BİZE DE YEDİRMEK İSTİYORLAR!!!
ÜÇ BAŞKAN NANE'yi YEDİLER, BİZE DE YEDİRMEK İSTİYORLAR!!!