İngiltere Başbakanı May 7 Haziran itibarıyla istifa ettiğini açıkladı

İngiltere Başbakanı May 7 Haziran itibarıyla istifa ettiğini açıkladı
İngiltere Başbakanı May 7 Haziran itibarıyla istifa ettiğini açıkladı LM
Bu içerik 564 kez okundu.

İngiltere Başbakan Theresa May Brexit krizini aşamayınca istifa kararı aldı. May 7 Haziran itibarıyla görevi bıraktığını duyurdu.

İstifasının cebinde olduğu söylenen May kameraların karşısına geçerek beklenen açıklamayı yaptı. İngiliz Başbakan 7 Haziran’dan geçerli olmak üzere Muhafazakar Parti liderliğinden ayrılacağını söyledi. May "7 Haziran’da Muhafazakar ve Birlikçi Parti liderliğinden istifa edeceğim. Böylece yeni lider seçilebilir." dedi.

İngiltere’de AB’den ayrılık (Brexit) anlaşmasına ilişkin yeni yasa tasarısın açıklanması Muhafazakar Parti'de tepkiyle karşılanması üzerine ertelenmişti. Çok sayıda milletvekilinin anlaşmaya karşı çıkması üzerine May geri adım atmak zorunda kaldı.

Başbakan May 21 Mayıs’ta yaptığı açıklamada parlamentoda daha önce üç kez reddedilen AB’den ayrılık anlaşmasında değişiklikler yaparak yeniden milletvekillerinin onayına sunacağını bildirmiş; yeni anlaşmasının detaylarını cuma günü ilan edileceğini söylemişti.

Hükümet yetkilisi Mark Spencer ise yeni tasarıyı 3 Haziran'da yayınlamayı ve 7 Haziran'da oylamaya sunmayı planladıklarını açıkladı; ancak bu konuda henüz bir anlaşmaya varmadıklarını ve yeni tarihin daha sonra duyurulacağını kaydetti.

Yeni yasa tasarısında milletvekillerinin başta tedbir maddesi olmak üzere Gümrük Birliği, ticaret anlaşması, işçi hakları ve çevrenin korunmasına dair endişelerini gidermeye çalışan Başbakan May ikinci bir referandumun da önünü açmıştı. Ancak May kendi kabinesi ve partisinin desteğini almayı başaramadı. May hükümetinden bugüne kadar 36 üst düzey isim istifa etti.

29 Mart’ta planlanan Brexit İngiliz Parlamentosu’nda onaylanmadığı için önce 12 Nisan’a ardından 31 Ekim’e ertelendi.

brexit
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 19/10/2019
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 19/10/2019
ABD ile Türkiye arasında anlaşma: Barış Pınarı'na 120 saat ara; YPG bölgeden çekilecek
ABD ile Türkiye arasında anlaşma: Barış Pınarı'na 120 saat ara; YPG bölgeden çekilecek