HER GÜN DUŞ YAPMAK DOĞRU MU?

HER GÜN DUŞ YAPMAK DOĞRU MU?
HER GÜN DUŞ YAPMAK DOĞRU MU? LM
Bu içerik 1087 kez okundu.

Bağırsak mikrobiyotası önemli. Ancak bakteriler sadece bağırsaklarımızda yaşamıyor, tüm vücudumuzda özellikle de cildimizde bulunuyorlar. Nasıl ki bağırsak bakterilerimizin dengesi önemliyse cildimizdekilerin de dengede olması önemli. Hijyen takıntısıyla her gün duş yapmak vücudumuza faydadan çok zarar veriyor olabilir.

20. Yüzyılın başlarında reklamcılık başladı ve aynı zamanda Amerikalılar kişisel hijyenlerine aşırı önem vermeye başladılar. Reklam yapan endüstri tuvalet sabunu, ağız gargarası gibi daha önce olmayan bazı ürünlere karşı bir "ihtiyaç" yarattı. Günümüzde pek çok kişi saçını ve cildini, doğal yağları yok eden sabun ve şampuanla yıkama alışkanlığındadır. Sonra da yok olan bu yağları yerine getirmek için sentetik nemlendiriciler, kremler gibi ürünler kullanmaktalar.

İronik olan şu ki bu losyonların hepsi vücudun doğal yağlarına göre daha etkisizdir ve çoğu sağlığınızı bozacak toksik bileşenler içerir. Her gün yıkanmak eğer sıcak su ve çok sabun kullanılıyorsa ciltte kurumaya ve çatlaklara neden olabilir. Her gün yıkanmama önerisi sizi çok şaşırtabilir ama unutmayın ki her gün yıkanmak göreceli olarak yeni bir alışkanlık sayılır.

Sık duş yapmanın önemli bir diğer zararı da vücudun şehir suyundaki kanserojen klorlama maddelerine maruz kalmasıdır. Araştırmalar şehir suyunun zararlarına banyo yoluyla içerek olduğundan daha fazla maruz kaldığımızı gösteriyor.

Her gün duş yapmamak fikrini kabul edemiyorsanız hiç olmazsa sabunu yalnızca koltuk altları, kasıklar ve ayaklarınızı yıkamakta kullanabilirsiniz. Tabii kötü kokmamak için beslenmeden şekerin çıkarılması ve bol miktarda fermente sebze tüketmek de işe yarayacaktır. Bir miktar karbonatın suyla karıştırılarak koltuk altına sürülmesi de bütün gün etkili deodorant yerine geçer.

Saçınızı yıkamayı da giderek seyrekleştirebilir, kimyasal şampuanlar yerine doğal maddelerle saçınızı temizleyebilirsiniz. Örneğin hindistan cevizi yağı saça uygulanabilir.

El yıkamanın önemini vurgulamak gerekir. Hastalıklar çoğunlukla ellerden bulaştığı için elleri sabunla sık yıkamak önemlidir.

Dr. Joseph Mercola (1)

Özet çeviri: Nurçin Çağlar 
Sağlıklı Yaşıyoruz®
Kaynak: https://articles.mercola.com/…/what-happens-when-you-stop-s…

 

syduş yıkanmak
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 19/10/2019
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 19/10/2019
ABD ile Türkiye arasında anlaşma: Barış Pınarı'na 120 saat ara; YPG bölgeden çekilecek
ABD ile Türkiye arasında anlaşma: Barış Pınarı'na 120 saat ara; YPG bölgeden çekilecek