Çin’den “Orta Doğu’da Pandora’nın Kutusunu açmayın” uyarısı

Çin’den “Orta Doğu’da Pandora’nın Kutusunu açmayın” uyarısı
Çin’den “Orta Doğu’da Pandora’nın Kutusunu açmayın” uyarısı A DEDE
Bu içerik 519 kez okundu.

Umman Körfezi'ndeki tanker saldırılarının ardından ABD-İran gerilimi tırmanırken Çin’den “Orta Doğu’da ‘Pandora’nın Kutusu’nu açmayın” uyarısı geldi.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, ABD’nin İran ile sorunlarını çözerken aşırı baskı kullanmaması gerektiğini söyledi. Bakan Wang Yi Körfez’deki gelişmelerden ülkesinin doğal olarak çok endişeli olduğunu belirterek, taraflara gerilimi düşürmesi ve olası bir çatışmadan uzak durması çağrısında bulundu.

Bakan Wang Yi, ABD ve İran’ın rasyonel kalarak bölgede gerilimi arttıracak adımlardan kaçınmalarını istedi. Yi “Tüm taraflara Pandora’nın kutusunu açmamaya davet ediyoruz.” dedi. Çinli Bakan tek taraflı herhangi bir adımın uluslararası hukukta yeri olmadığını vurgulayarak, “Bu sorunun çözülmesini sağlamayacağı gibi daha büyük krizlere yol açabilir.” diye konuştu.

Wang Yi, İran ile yapılan anlaşmanın nükleer meselenin çözümü için tek uygun seçenek olduğunu sözlerine ekledi.

Çin ile İran arasında enerji alanında yakın ilişkiler bulunuyor. Çin, İran’dan petrol alarak ABD yaptırımlarını ihlal eden ülke ve şirketlere yönelik Amerikan yönetiminin tehditlerini tepkiyle karşılıyor. Çin, Orta Doğu’da iki rakip ülke İran ve Suudi Arabistan ile aynı anda iyi ilişkiler kurmaya özen gösteriyor. İran Dışişleri Bakanı Çin’i bu sene iki kere ziyaret ederken Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı da bu ülkeye bir kez ziyarette bulundu.

Reuters

Çin Dışişleri Bakanı Wang YiReuters

Amerikan ordusu, Umman Körfezi'ndeki tanker saldırılarının ardından, Orta Doğu'ya ek 1000 asker gönderme kararı aldı. ABD’li askeri yetkililer Umman Körfezi'neki tanker saldırılarının İran tarafından geçekleştirildiğini gösterdiğini iddia eden yeni fotoğraflar paylaştı. İran ise tanker saldırıları nedeniyle yöneltilen suçlamaları reddediyor.

Tahran yönetimi, 2015 yılında imzalanan uluslararası nükleer anlaşmadan ABD’nin tek taraflı çekilmesinin ardından bu hafta, anlaşmadaki maddelerden biri olan zenginleştirilmiş uranyum üretimi ile ilgili kısmına uymayacağını açıkladı.

Çin Ortadoğu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD ile Türkiye arasında anlaşma: Barış Pınarı'na 120 saat ara; YPG bölgeden çekilecek
ABD ile Türkiye arasında anlaşma: Barış Pınarı'na 120 saat ara; YPG bölgeden çekilecek
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 18/10/2019
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 18/10/2019