ABD'nin yaptırım içerikli mektubuna Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan yanıt

ABD'nin yaptırım içerikli mektubuna Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan yanıt
ABD'nin yaptırım içerikli mektubuna Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan yanıt A DEDE
Bu içerik 880 kez okundu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın, ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan'ın gönderdiği ve Ankara'nın tepkisini çeken 'Türk F-35 pilotları ve S-400' konulu mektubuna cevap verdiği belirtildi.

Bakanlık yaptığı açıklamada "ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan'ın mektubuna bugün itibarıyla Milli Savunma Bakanı tarafından cevabi mektup gönderildi. Mektupta müttefiklik ruhuna uygun olmayan üslup ve yaklaşımdan duyulan rahatsızlık yeniden vurgulanmış, Karşılıklı saygı ve dostluğa dayalı bir şekilde diyaloğun sürdürülmesinin ve sorunlara uygun bir çözüm bulunmasına yönelik çalışmalara devam edilmesinin önemi ifade edilmiştir.'' denildi.

Patrick Shanahan imzalı mektup 6 Haziran tarihinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a iletilmişti.

Mektupta "Rus yapımı S-400'lerden vazgeçilmezse F-35 eğitimlerinin 31 Temmuz'da biteceği ve F-35 ile ilgili yapılacak üst düzey toplantıya Türk yöneticilerin davet edilmemesinin değerlendirildiği belirtilmiş, bunun yanında ABD'nin yaptırım uygulaması takdirde iki ülke arasındaki 75 milyar dolarlık ticaret hedefinin de zarar göreceği ifade edilmişti.

Shanahanın mektubu sonrasında ABD'li yetkililer Türk pilotların F-35 eğitimini durdurmuştu.

Hulusi Akar'dan açıklama: Müttefiklik ruhuna uygun hareket edilmesinden yanayız

Öte yandan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ruanda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Patrick Nyamvumba ile görüşmesinin ardından konuyla ilgili yaptığı açıklamada ABD'li müttefiklerinin gönderdiği mektupla alakalı çalışmalarını tamamladıklarını ve gereken cevabı verdiklerini belirterek, "Biz müttefiklik ruhuna uygun hareket edilmesinden yanayız ve bu konuya azami hassasiyet gösteriyoruz." dedi.

Akar, ABD ile uzun süreli bir iş birlikleri olduklarını belirterek "Dolayısıyla bütün çalışmalarımızda bu iş birliğine, müttefiklik ruhuna uygun hareket edilmesinden yanayız. Bu konuda biz Türkiye, Türk Silahlı Kuvvetleri olarak azami dikkat, hassasiyet gösteriyoruz." diye konuştu.

Hulusi Akar, Türkiye ve ABD'nin uzun süreli ortak değerlerinin, çıkarlarının ve sorumluluklarının olduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti: "Önümüzdeki hafta ABD Savunma Bakan Vekili ile Brüksel'de NATO Savunma Bakanları Toplantısı çerçevesinde bir araya gelme fırsatımız olacak. Bu ayın sonunda da Osaka'da G20 Zirvesi çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Trump ile görüşecek. Bu görüşmelerin de olumlu sonuçlanması için müttefiklik ruhuna uygun bir şekilde bize düşen ne varsa yapmaya çalışıyoruz."

Türkiye ABD
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ερντογάν: Ξεκινάμε ξανά τις γεωτρήσεις – Ενημέρωσα τη Μέρκελ
Ερντογάν: Ξεκινάμε ξανά τις γεωτρήσεις – Ενημέρωσα τη Μέρκελ
Άστατος καιρός: Πτώση της θερμοκρασίας, πού θα έχουμε βροχές και καταιγίδες
Άστατος καιρός: Πτώση της θερμοκρασίας, πού θα έχουμε βροχές και καταιγίδες