AB'nin Türkiye'ye yaptırım uygulaması için Atina ve Lefkoşa tarafından veto kartı

AB'nin Türkiye'ye yaptırım uygulaması için Atina ve Lefkoşa tarafından veto kartı
AB'nin Türkiye'ye yaptırım uygulaması için Atina ve Lefkoşa tarafından veto kartı A DEDE
Bu içerik 560 kez okundu.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de bugün başlayacak ve iki gün sürecek Avrupa Birliği liderler zirvesinde Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi, Türkiye'nin diplomatik baskı altına alınması için girişimde bulundu. Kıbrıs Rum yönetimi, Türkiye'ye Doğu Akdeniz nedeniyle baskı uygulanması için Arnavutluk ve Kuzey Makedonya'nın katılım müzakerelerine veto kartını çekti.

Başbakan Aleksis Çipras geçtiğimiz gün Avrupa Birliği Konseyi'ne Kıbrıs açıklarındaki "yasa dışı doğal gaz arama çalışmaları" nedeniyle Türkiye'yi açıkça kınamaya ve gerekeni yapmaya çağırdı. Çipras Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk ile telefonda görüştü. Çipras'ın bu görüşmede konseyden, Türkiye'nin "uluslararası hukuku ihlal etmeyi sürdürmesi" halinde yasa dışı olarak nitelediği sondaj faaliyetlerine karşılık yaptırım uygulamayı değerlendirmesini istediği aktarıldı.

Kıbrıs Rum Yönetimi: 'Her tür anlaşmayı veto edeceğiz'

Bu arada, Avrupa Birliği ülkeleri Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile katılım müzakerelerinin başlatılması konusunda büyük anlaşmazlık içinde. Güney Kıbrıs, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de sürdürdüğü petrol ve doğal gaz arama çalışmalarına yönelik uyarıda bulundu. AB'nin Ankara'ya daha sert tutum takınmaması durumunda her tür anlaşmayı veto edeceğini duyurdu.

Zirvede hangi konular tartışılacak ?

Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılacak zirvenin ana gündem maddesi Avrupa Komisyonu başkanlığına seçilecek isim olacak. Bu konudaki krizin aşılamaması durumunda Japonya'da yapılacak G20 zirvesinin hemen ardından 1 Temmuz'da olağanüstü zirve düzenlenebileceği belirtiliyor.

Zirvede, birçok kilit hedefi içeren ve 2019-2024 yıllarını kapsayan Avrupa Birliği’nin (AB) “Stratejik Gündemi" de onaylanacak. "Stratejik Gündem" Avrupa kurumlarının çalışmalarının temelini oluşturuyor.

2021-2027 yıllarını kapsayan Avrupa Birliği bütçesi de masaya yatırılacak.

İklim değişikliği sorunu da zirvede tartışılacak konular arasında yer alıyor. Avrupa Birliği liderleri bu konuda bir plan oluşturmak için çalışmalar yürütüyor.

Yunanistan Kıbrıs AB
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD ile Türkiye arasında anlaşma: Barış Pınarı'na 120 saat ara; YPG bölgeden çekilecek
ABD ile Türkiye arasında anlaşma: Barış Pınarı'na 120 saat ara; YPG bölgeden çekilecek
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 18/10/2019
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 18/10/2019