Vakitsiz öten horoz komşuları mahkemelik etti

Vakitsiz öten horoz komşuları mahkemelik etti
Vakitsiz öten horoz komşuları mahkemelik etti LM
Bu içerik 902 kez okundu.

Fransa'nın sembolü horoz Fransızları birbirine düşürdü. Ülkenin batısındaki Charente-Maritime bölgesinin Rochefort tatil beldesinde 'Maurice' adlı bir horoz site sakinlerini mahkemelik etti. Çoğu emekli birçok komşu horozun sabahın ilk ışıkları ile ötmesinden dolayı rahatsız olduklarını belirtti. Bu iddiaları kesin bir dille reddeden Maurice'in sahibi Corinne Fesseau horozun ötmesinden daha doğal bir şey olmayacağını belirterek ses kirliliği diyenlere karşı çıktı. Horozun gönderilmesini de kabul etmeyen hayvansever, komşuları ile mahkemelik oldu.

Horozunu korumakta kararlı Fesseau, öncelikle kümesi izole ederek sesi azaltmaya çalıştı. Şikayetler devam edince 'sevgili' horozunu koruyabilmek için imza kampanyası başlattı. Kampanyaya şu ana kadar 120 bin kişi katıldı.

Yargıya taşınan olayda mahkeme kararını 5 Eylül'de açıklayacak.

Çan süreleri kısaltıldı

Horoz davası Fransa'da kırsal kesimlerde doğal kabul edilen kimi seslerin şehirlerden tatil için gelen kesimlerce rahatsız edici bulunduğu gerçeğini de bir kez daha gözler önüne serdi.

2018'de bazı tatilciler ülkenin Var bölgesinde ağustos böceklerinin çıkardığı sesten rahatsız oldukları için belediyelere ilaçlama başvurusunda bulunmuşlardı. Fakat bu dilekçeleri belediye başkanı tarafından reddedilmişti.

Haut-Rhin bölgesinde ise kilisenin her pazar ayin için çalan çanlarının vuruş süreleri gürültü şikayeti ve bölge sakinlerinin pazar sabahları erkenden uyanmaları nedeniyle kısaltılmıştı.

fransa
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
COVID-19: Στους 29 οι νεκροί στην Ελλάδα
COVID-19: Στους 29 οι νεκροί στην Ελλάδα
Şahin köyünden Korona vaka sayısı 4 değil 3 olduğu anlaşıldı.
Şahin köyünden Korona vaka sayısı 4 değil 3 olduğu anlaşıldı.