Amazonlardaki tahribat yüzde 88 arttı;

Amazonlardaki tahribat yüzde 88 arttı;
Amazonlardaki tahribat yüzde 88 arttı; LM
Bu içerik 357 kez okundu.

Dünyanın en büyük yağmur ormanları olan ve büyük bir kısmı Brezilya'da bulunan Amazonlarda son bir senede yaşanan tahribat ve ağaç kesimi oranının 2018'e kıyasla yüzde 88 artarak alarm verici boyutlara ulaştığı açıklandı.

Geçtiğimiz günlerde Japonya'nın Osaka kentinde düzenlenen G-20 Zirvesi'nde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron konuyu masaya yatırmış, bu durum Brezilya Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro'nun tepkisini çekmişti.

Eş zamanlı Ormansızlaşma Belirleme Sistemi (DETER) ve Ulusal Uzay Araştırma Enstitüsü (INPE) verilerine göre, sadece Haziran 2019'da Amazon ormanlarının 2.072 kilometre karelik bölümünde ağaçlar tahrip edildi. Bu tahribat 2018'de yılın aynı döneminde 920 bin kilometre kare olarak kayıtlara geçmişti.

DETER'in verilerine göre 2019 nisan, mayıs ve haziran ayında tarım arazisine dönüştürülen ormanlık alan yüzde 1,907 kilometre kare olarak açıklandı. Bu rakam geçen seneye oranla yüzde 24.8 artış gösterdi. 2018 ile 2017 ağustos ayları kıyaslandığında yine yüzde 15.1'lik bir artış olduğu görüldü.

Amazon Bölgesel Merkezi (CRA) tüm verilerin çok dikkatli bir çalışma sonucu elde edildiğini ve Kopernik uydu sistemlerinin yüksek teknolojisinden faydalanıldığını belirtti. Brezilyalı yetkililer Amazonlardaki ormansızlaşma sürecini takip etmek için her 5 günde bir ölçüm yapıldığını, bulutlu havalar haricinde yüzde 100'e yakın kesin sonuç elde edildiğini kaydetti.

http://terrabrasilis.dpi.inpe.br

Ana hatlarıyla dünyanın en büyük ormanı olan Güney Amerika'daki Amazonlarhttp://terrabrasilis.dpi.inpe.br

Bolsonaro'dan Merkel ve Macron'a teklif: Amazonlar üzerinde uçabiliriz, tahribat yok

Öte yandan Brezilya Cumhurbaşkanı Bolsonaro Amazonlarda yaşanan tahribatla ile ilgili Macron ve Merkel'e iddialı bir teklifte bulunduğu kaydedildi. Bolsonaro, iki Avrupalı siyasetçiyi ülkesine davet ettiğini ve Amazonlar üzerinde uçarken Boa Vista ve Manaus şehirleri arasında bir kilometrekarelik bir tahribat alanı bile bulurlarsa kendilerine hak vereceğini söyledi.

Brezilyalı devlet adamı, Avrupa üzerinden iki defa uçtuğunu ancak bir kilometre karelik ormanlık alan bile görmediğini belirterek "Bu konuyu bizimle müzakere etme açısından iki ismin de yetkisi bulunmuyor." eleştirisinde bulundu.

amazon
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 23/11/2019
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 23/11/2019
Yunanistan AB'de işsizlikte birinciliği korudu
Yunanistan AB'de işsizlikte birinciliği korudu