Hükümet Guaido'yu Venezuela'nın meşru lideri olarak tanıdı

Hükümet Guaido'yu Venezuela'nın meşru lideri olarak tanıdı
Hükümet Guaido'yu Venezuela'nın meşru lideri olarak tanıdı LM
Bu içerik 600 kez okundu.

Venezuela'da geçen ocak ayında kendini ülkenin meşru lideri ilan eden Juan Guaido'yu resmen tanıyan ülkelere Yunanistan'da eklendi.

İktidarı hafta başında devralan yeni hükümet, Venezuela konusunda Avrupa Birliği'nin tutumunu izleyeceklerini duyurdu. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "AB'nin, Venezeula halkının çıkarları için, krize demokratik ve barışçıl çözüm bulma çabalarını hükümet olarak takdir ediyoruz." denildi.


Geçen pazar yapılan erken genel seçimler sonucunda bayrağı Başbakan Kriakos Miçotakis'e devreden Aleksis Çipras liderliğindeki sol hükümetse, AB'nin aksine Juan Guadio'yu ülkenin meşru lideri olarak tanımaktan uzak durmuştu.

Avrupa Parlamentosu Guaido'yu Venezuela geçici devlet başkanı olarak tanıdı
Venezuela Başkanı Maduro'yu devirme girişimine hangi ülke nasıl tepki verdi?
Venezuela'da siyasi kriz, bir ülke 'iki lider'
Ekonomik ve siyasi krizin yaşandığı Venezuela'da 30 Nisan'da Juan Guaido'nun halkı sokağa çağırdığı darbe girişimi başarısız olmuştu.

Bu girişimden yaklaşık 3 ay önce, 23 Ocak'ta kendini tek taraflı geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido'yu, ABD başta olmak üzere, 50'den fazla ülke Venezuela'nın meşru lideri olarak tanıyor.

Venezuela'da Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise Guaido taraftarı ABD'nin ülkesine darbe girişiminde bulunduğu savunuyor. Maduro'yu destekleyen Rusya da ABD Başkanı Donald Trump'ı Venezuela'da iktidarı ele geçirmeye çalışmakla suçluyor.

Venezuela
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koronavirüs salgınında son durum
Koronavirüs salgınında son durum
Türk ve Yunan heyetleri Atina'da bir araya geldi
Türk ve Yunan heyetleri Atina'da bir araya geldi