Otele intihar saldırısı: En az 26 kişi hayatını kaybetti

Otele intihar saldırısı: En az 26 kişi hayatını kaybetti
Otele intihar saldırısı: En az 26 kişi hayatını kaybetti LM
Bu içerik 1039 kez okundu.

Somali'nin Kismayo kentindeki bir otele yapılan intihar saldırısında ilk belirlemelere göre en az 26 kişi hayatını kaybetti, 50'den fazla kişi de yaralandı.

Saldırıyı Somali'deki merkezi hükümeti devirmeyi amaçlayan Eş-Şebab örgütü üstlenirken, görgü tanıkları patlayıcı yüklü bir aracın Asasey Oteli'ne girerek infilak ettiğini ve sonrasında silahlı bir militanın otomatik tüfekle binayı taradığını açıkladı.

Ölenler arasında eski bir bakan, milletvekili, Somali asıllı Kanadalı gazeteci Hodan Nalayeh ve eşiyle birlikte ABD, İngiltere, Kenya ve Tanzanya uyruklu kişilerin olduğu açıklandı.

Hotel Asasey'e yapılan saldırı sonrası Eş-Şebab sözcüsü Abdiasis Abu Musab, "Bomba yüklü araçla oteli hedef aldık, sonrasında da 'savaşçılarımız' silahlarıyla otele girdi. Hala içeride savaşıyoruz." şeklinde açıklamada bulundu. Görgü tanıkları otelde çok sayıda ölü beden gördüklerini söylüyor.

Ülkenin başkenti Mogadişu'dan 2011'de püskürtülen Eş-Şebab örgütü, 2012'de Kismayu'dan da sürüldü. Ancak örgüt, ülke ticareti için önemli konumda bulunan liman kentinin bir bölümünde etkinliğini sürdürüyor.

Afrika Birliği barış güçleri aralarında Somali'nin bulunduğu bölgedeki ülkelere güvenlik konusunda destek veriyor. Ancak buna rağmen örgüt başkent Mogadişu ve ülkenin orta ve güney bölgelerindeki saldırılarını sürdürüyor.

 
 
Somali
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Κάτω τα χέρια από τον Τζεμαλή Μηλιαζήμ!
Κάτω τα χέρια από τον Τζεμαλή Μηλιαζήμ!
ÜÇ BAŞKAN NANE'yi YEDİLER, BİZE DE YEDİRMEK İSTİYORLAR!!!
ÜÇ BAŞKAN NANE'yi YEDİLER, BİZE DE YEDİRMEK İSTİYORLAR!!!