ABD Başkanı Trump'tan Kongre üyesi kadınlara 'ırkçı' çıkış: Ülkenize geri dönün

ABD Başkanı Trump'tan Kongre üyesi kadınlara 'ırkçı' çıkış: Ülkenize geri dönün
ABD Başkanı Trump'tan Kongre üyesi kadınlara 'ırkçı' çıkış: Ülkenize geri dönün LM
Bu içerik 381 kez okundu.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Kongre'nin Demokrat Partili kadın üyelerine hitaben, 'tam bir felaket olan ve suçun istila ettiği ülkelerine geri dönme ve durumu düzeltme' çağrısı yaptı.

Demokratlar ise Trump'ın Twitter'dan yaptığı bu çıkışı ırkçı olarak yorumladı ve Başkan Trump'ı sert sözlerle kınadı.

Trump, Tweet zincirinde, "Hükümetleri tam bir felaket olan, dünyanın en kötü, en yozlaşmış ve beceriksiz ülkelerinden gelen Kongre'nin "ilerici" Demokrat kadınlarını görmek çok ilginç. Şimdi yüksek sesle ve şiddetle dünyanın en büyük ve en güçlü ulusu olan ABD halkına, hükümetin nasıl yönetilmesi gerektiğini söylüyorlar. Neden tamamen felaket olan ve suça bulaşmış ülkelerine geri dönüp düzeltmeye yardımcı olmuyorlar? Sonra geri dönüp bize nasıl yaptıklarını göstersinler. O yerlerin yardımlarınıza ihtiyacı var. Nancy Pelosi de hızla ücretsiz seyahat ayarlamaları yapmaktan memnuniyet duyacaktır." ifadelerini kullandı.

Trump her ne kadar isim vermese de sürekli olarak tartıştığı Temsilciler Meclisi'nin New York Temsilcisi Alexandria Ocasio-Cortez, Minnesota'dan Ilhan Omar, Massachusetts'den Ayanna Pressley ve Michigan'dan Rashida Tlaib'i hedef aldığı sanılıyor.

Trump'ı sert sözlerle eleştiren ve zaman zaman da görevden alınması gerektiğini belirten Kongre'nin kadın Demokrat üyelerinin çoğu ise ABD doğumlu.

Sosyal medya hesabından Trump'a cevap veren Alexandria Ocasio-Cortez, "Bay Başkan, geldiğim ülke, hepimizin yemin ettiği Amerika Birleşik Devletleridir. Sinirlisin çünkü bizi de içine alan bir Amerika'yı tasavvur edemiyorsun. Yağma yapmak için korkmuş bir Amerika'ya güveniyorsun. Bizi seçen bir Amerika'yı kabul etmemenin yanı sıra, senden korkmadığımızı da kabul edemiyorsun." iletisini paylaştı.

ABD Başkanı Donald Trump'a bir tepki de Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Partili kadın üyesi Nancy Pelosi'den geldi.

Trump'ın yorumlarını "yabancı düşmanlığı" olarak tanımlayan Pelosi, Twitter hesabından "Trump, 'Amerika'yı yeniden muhteşem yap' sözüyle aslında Amerika'yı yeniden 'beyaz' yapma planı olduğunu ortaya koymuştur. Farklılığımız ve birliğimiz gücümüzdür. Trump'ın ulusumuzu bölmek için yaptığı yabancı düşmanı yorumlarını reddediyorum. Kongre üyelerine saldırmak yerine, Amerikan değerlerini yansıtan insancıl göç politikası üzerinde bizimle birlikte çalışmalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Kongre'nin diğer kadın üyeleri de Trump'ı eleştiren ve ırkçılık ve yabancı düşmanlığı yapmakla suçlayan iletiler paylaştı.

ABD
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 22/10/2019
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 22/10/2019
ABD ile Türkiye arasında anlaşma: Barış Pınarı'na 120 saat ara; YPG bölgeden çekilecek
ABD ile Türkiye arasında anlaşma: Barış Pınarı'na 120 saat ara; YPG bölgeden çekilecek