DEMOKRASİ ŞEHİDİ, GÜMÜLCİNELİ HAYMATLOS MUSTAFA!!!

DEMOKRASİ ŞEHİDİ, GÜMÜLCİNELİ HAYMATLOS MUSTAFA!!!
DEMOKRASİ ŞEHİDİ, GÜMÜLCİNELİ HAYMATLOS MUSTAFA!!! A DEDE
Bu içerik 2379 kez okundu.
 
 
Hasan Ali Çavuş
23.15 15/07/2019

DEMOKRASİ ŞEHİDİ HAYMATLOS MUSTAFA

Gazi Süleyman Paşa, yaklaşık 7 asır önce Rumeli topraklarını ele geçirdi. Bu, ünlü tarihçi Halil İnalcık'a göre İstanbul'un fethi kadar önemliydi. Gazi Evrenos Bey, Gümülcine'yi fethetti. Asıl adı Evren’di ve Balıkesir doğumluydu. Hacı İlhan bey ise, Rumeli fetihlerinde büyük hizmeti olan ilk Osmanlı kumandanlarındandı.

***

Bu üç büyük Osmanlı kumandanı, Batı Trakya'da Gümülcine'ye bağlı Menetler köyünde konakladılar ve burada önemli çalışmalara imza attılar. Zamanla Osmanlı güç kaybedince, ordular geri çekilmeye başladı. 1913 yılına gelindiğinde tarihteki ilk Türk Cumhuriyeti de, buralarda kuruldu. Başkenti Gümülcine'ydi. Bayrağı, marşı, parası, pulu vardı. Ancak ömrü kısa sürdü.

***

Daha sonra elden çıkan bu ata topraklarında yaşayan Türkler, Lozan Andlaşması ile sınır ötesinde bir karakol görevi görmek üzere, Azınlık olarak Yunanistan'a emanet edildiler. Batı Trakya Türkleri, İstanbul Rumları ile birlikte mübadele kapsamı dışında tutuldu.

***

O günden bu yana baskılara, zulümlere karşın Batı Trakya'da Türk varlığını yaşatabilmek ve ezan sesini oralarda eksik etmemek için büyük mücadele veriyor o insanlar. Ama zamanla çeşitli nedenlerle Anavatan Türkiye'ye göç edenler de oldu aralarından... 1963 yılı Menetler köyü doğumlu Mustafa Cambaz da bu isimlerden birisiydi...

***

Cambaz, anavatanda foto muhabirliği yaptı. Tarihe not düşen kareler girdi fotoğraf makinesinin kadrajına... Evlendi çoluk çocuğu oldu ama bir Türk kimliği olmadı her nedense Mustafa Cambaz'ın... Haymatlos Mustafa, 15 Temmuz 2016 tarihinde vatan haini FETÖ'cülerin karşısına dikildi.

***

Çengelköy'de hain kurşunlardan ikisi, oğlunun 'Tam da şehitlerin vurulduğu yer' dediği göğsüne saplandı. Eşinin 'gitme' demesine rağmen 'Bu olaylar başlamışken beni evde tutamazsın. Başkomutanın emriyle sokağa çıkıyorum' diyerek çıktığı evine bir daha dönemedi.

***

Henüz 53 yaşındayken, geride eşini, evladını ve memleketi Batı Trakya'nın Menetler köyündeki anne-babasını, kardeşini geride bırakarak; kimliğine bile sahip olamadığı anavatanı için şehit oldu. Demokrasi şehidi Mustafa Cambaz tarihe adını altın harflerle yazdırdı ve öldükten sonra Türk vatandaşı olabildi. Diğer şehitlerle birlikte aziz hatırası önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum.

***

Neden bu kadar uzattığıma anlam verememiş olabirsiniz... Batı Trakya Türkleri dahil Balkanlar'da yaşayan Türklere, sadece Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret edebilmek için 'dönme' diyen şerefsizler okusun diye... Bu satırların etkisinde kalıp, rüyalarında, göğsündeki iki kurşunla Haymatlos Mustafa'yı görsünler diye...

HASAN ALİ ÇAVUŞ
(15.07.2019)

KAYNAK

 

ŞEHİT MUSTAFA CANBAZ BATI TRAKYA 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ HASAN ALİ ÇAVUŞ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'ye gidip-gelmek için son uygulama nedir?
Türkiye'ye gidip-gelmek için son uygulama nedir?
Το μάθημα Ερντογάν
Το μάθημα Ερντογάν