Silahlı kişilerden Türk gemisine saldırı: 10 kişi kaçırıldı

Silahlı kişilerden Türk gemisine saldırı: 10 kişi kaçırıldı
Silahlı kişilerden Türk gemisine saldırı: 10 kişi kaçırıldı LM
Bu içerik 722 kez okundu.

Batı Afrika ülkelerinden Nijerya açıklarında silahlı kişiler, 18 Türk'ün bulunduğu bir gemiye saldırarak 10 gemiciyi kaçırdı.

Kadıoğlu Denizcilik'e ait Türkiye bandıralı Paksoy-1 gemisinin kargosuz olarak Kamerun'dan Fildişi Sahili'ne doğru hareket halindeyken Gine Körfezi'nde saldırıya uğradığı belirtildi. Firmanın da doğruladığı olayda geminin 18 mürettebatından 8'ininse güvende olduğu açıklandı.


Konu hakkında konuşan Kadıoğlu Denizcilik Operasyon Müdürü Numan Paksoy, "Kaçırılan kişilerle kontak kuramıyoruz. Kurtulanlarla iletişime geçtik. Kurtulan arkadaşlarımız ilk önce saklanmışlar. Saldırganlar yakaladıkları arkadaşları öldüreceklerini söyleyince onlar da saklandıkları y erden çıkmışlar. Kalan 10 kişi aralarından seçilmiş ve diğerleri salıverilmiş. Arkadaşlarımızın en kısa sürede kurtarıp ülkeye getirilmesi için bakanlıklarımız çaba sarf ediyor." dedi.

Silahlı saldırganlar tarafından kaçırılan kişilerin kimlikleri hakkında bilgi paylaşılmadı.

Üçüncü makinist Onur Tağ: Sağlık durumumuz iyi
Saldırıdan sonra 8 mürettebatıyla Gana'ya ulaşan Paksoy-1 gemisinin üçüncü makinisti Onur Tağ yaşadıklarını anlattı.

Seyir halindeyken zodyak tipi bir teknenin gemiye yanaşarak ateş açtığını söyleyen Tağ, bu sırada kendilerinin makine dairesine toplandıklarını açıkladı.

Tağ, "Biz yardım için sinyal gönderirken yaklaşık 2-3 dakika sonra bize telsiz kanalından ulaştılar ve teslim olmamızı istediler. Aksi takdirde gemiyi yakacaklarını söylediler ve biz de teslim olmak zorunda kaldık." ifadelerini kullandı.

Saldırganların profesyonelce hareket ettiğini belirten Tuğ, "Telsizler, seyir aletleri ve uydular dahil gemideki iletişim kanallarının hepsine ateş ederek kullanılamaz hale getirdiler." dedi.

Makinist, kurtulan mürettebatın sağlık durumlarının iyi olduğunu belirtti.

Kargo gemilerinin anlık yerini paylaşan internet sitesi 'marinetraffic.com' adresine göre Paksoy-1 şu anda Gana'nın başkenti Akra kentinin açıklarında demir atmış durumda.

korsan
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 19/10/2019
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 19/10/2019
ABD ile Türkiye arasında anlaşma: Barış Pınarı'na 120 saat ara; YPG bölgeden çekilecek
ABD ile Türkiye arasında anlaşma: Barış Pınarı'na 120 saat ara; YPG bölgeden çekilecek