'Çok çalıştığı' gerekçesiyle bir hemşirenin vatandaşlık talebi reddedildi

'Çok çalıştığı' gerekçesiyle bir hemşirenin vatandaşlık talebi reddedildi
'Çok çalıştığı' gerekçesiyle bir hemşirenin vatandaşlık talebi reddedildi LM
Bu içerik 1041 kez okundu.

Fransa’da "çok çalıştığı" gerekçesiyle bir hemşirenin vatandaşlık talebi reddedildi. Valiliğin kadına gönderdiği ret mektubunun Twitter'de paylaşılmasıyla karara tepkiler geldi.

Sosyal medya mesajlarında özellikle Fransa’da yeterince hemşirenin bulunmadığı bir dönemde fazladan çalışan kişilerin cezalandırılmasının adil olmadığı vurgulanıyor.

Fransız milletvekili Jean-Christophe Lagarde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a çağrıda bulunarak, "Ülkemizdeki en aptal ırkçılar yabancıların çalışmadığını iddia ederken, devletin böyle bir karar alması normal mi?" diyerek tepki gösteri.

Diğer taraftan kararı savunanlar da oldu. Bazı sosyal medya kullanıcıları, uzun mesailer yapan bir hemşirenin hastalar için tehlikeli olabileceğine dikkat çekerek vatandaşlık verilmemesinin gerekçesini haklı bulduğunu dile getirdi.

'Kurallara riayet etmediği için vatandaşlık talebi reddedildi'

Mektubun gerçek olduğunu teyit eden Val-de-Marne Valiliği ise, söz konusu kişinin üç farklı kurumda haftalık yaklaşık 59 saat çalışarak yasal olan maksimum 48 saatten fazla çalıştığını belirtti.

Valilik kadının Fransız yasalarına uymadığı için vatandaşlık talebinin reddedildiğini açıkladı.

20minutes gazetesinin haberine göre, kimliği açıklanmayan kadın Fransa İçişleri Bakanlığı’na itiraz başvurusunda bulundu. Eğer bakanlıktan da ret kararı gelirse, son kararı idari mahkeme verecek.

fransa
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 4/4/2020
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 4/4/2020
Ανοιχτό το ενδεχόμενο να επεκταθεί το 800άρι τον Μάιο και τον Ιούνιο
Ανοιχτό το ενδεχόμενο να επεκταθεί το 800άρι τον Μάιο και τον Ιούνιο