Romanya'da Alman çocukları 'köleleştiren' 5 kişi gözaltına alındı

Romanya'da Alman çocukları 'köleleştiren' 5 kişi gözaltına alındı
Romanya'da Alman çocukları 'köleleştiren' 5 kişi gözaltına alındı LM
Bu içerik 741 kez okundu.

Romanya'da 5 kişi Alman çocukları zorla alıkoymak suçundan gözaltına alındı. Çocukları 'köle' olarak kullandıkları iddia edilen kişiler organize suç örgütü kurmak ve insan kaçakçılığı ile suçlanıyor.

Alman çocuklarını alıkoyan kişinin sağlık sorunları yaşayan yetişkinler için bir program düzenlediği ve bu yolla Alman asıllı olan eşinin de yardımını aldığı iddia ediliyor. Yakalanan 5 kişi için 30 günlük gözaltı süresi istendi.

Romanyalı savcı konuyla ilgili açıklamasında 12 ile 18 yaş arası 20 Alman çocuğun 'köle gibi' kullanıldığını kaydetti. Savcının açıklamasına göre farklı evlerde ve tarlalarda aşağılayıcı koşullar altında çalıştırılan çocuklar sık sık fiziksel şiddete maruz kaldı. Aç bırakılan ve ilaç almalarına da izin verilmediği anlaşılan çocukların 'tükenmiş' halde oldukları belirtildi.

20 çocuktan 4'ünün tedavi için gözetim altında tutulduğu ve ailelerine ulaşılmaya çalışıldığı bildirildi.

Çocukların Projekt Maramures adı altında Romanya'ya getirildiğini öğrenildi. Proje, Romanya Çalışma Bakanlığı tarafından da onaylı.

Öte yandan Almanya dışişleri bakanlığından bir yetkili yürürlükteki söz konusu programla ilgili geçmişte herhangi bir sorun yaşanmadığını açıkladı.

Romanya
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 23/11/2019
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 23/11/2019
Yunanistan AB'de işsizlikte birinciliği korudu
Yunanistan AB'de işsizlikte birinciliği korudu