İskeçe'de 40 köyün vakıf taşınmazları tehlikede mi?

İskeçe'de 40 köyün vakıf taşınmazları tehlikede mi?
İskeçe'de 40 köyün vakıf taşınmazları tehlikede mi? LM
Bu içerik 1915 kez okundu.

İskeçe milletvekili Burhan Baran sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarda İskeçe ilinde 40 köyümüzün cami mütevelli heyetlerinin vakıf taşınmazları ile ilgili tapu kadastro bildirimlerini (Ktimatologio) gerçekleştirmediklerini, bu konuda daha hızlı ve hassas davranılması gerektiğini zira zamanın daraldığını ifade etti.

Milletvekili Burhan Baran son yaptığı açıklamada konunun hassasiyetine dikkat çekerek şu açıklamada bulundu:

"Son aldığım bilgiler ışığında Ktimatologio (Tapu Kadastro ) bildirimleri 1 ay, Ekim ayı sonuna kadar uzatılmıştır. Daha önceki çağrımı yenileyerek, halkımızın bu süre zarfında kendilerine ait mülkiyetlerini bildirme konusunda duyarlı olmaya davet ederken, araştırmalarımız neticesinde İskeçe'de 40 köyümüzün Cami Mütevelli heyetlerinin köylerine ait Vakıf Taşınmazlarının bildirimlerini yapmadığını tespit etmiştik. Bu konuda Camii Mütevelli Heyetlerinin daha duyarlı olup, hızlı hareket etmelerini ve gerekli merciiler ile bir an önce bağlantıya geçmeleri gerektiğini, gerek duymaları durumunda bana ulaşabileceklerini bildirmek isterim."

Milletvekili Burhan Baran daha önceki açıklamasında konunun ehemmiyetine vurgu yaparak cami mütevelli heyetlerinin gerekirse kendisin ulaşabileceklerini ifade etmişti.

Baran şu ifadelere yer vermişti:

"Yaptığımız incelemelerden sonra yaklaşık 40 köyümüzün Cami Mütevelli Heyetlerinin, Ktimatologio (Tapu Kadastro) bildirimlerini gerçekleştirmediğini üzülerek öğrenmiş bulunuyorum. Konu hakkında hassasiyetimi bildirirken, Köy Cami Mütevelli Heyetleri'nin bildirim süresinin bitimine yaklaşık yirmi gün kala (uzatma alıp almayacağı henüz belli değil) bildirimleri yapma konusunda daha hassas ve hızlı davranmalarını, acilen gerekli merciler ile bağlantıya geçmelerini, gerekirse bana ulaşmalarını konu hakkında kendilerine gerekli desteği sunacağımı kamu oyuna duyururum."

Tüm taşınmazlarda olduğu gibi köylerimizde bulunan vakıf taşınmazlarının da tapu kadastro bildirimlerinin yapılması gerekmektedir. Bu bildirimler yapılmadığı takdirde vakıf taşınmazlarının durumu tehlike altına girecektir. Bu sebeple cami mütevelli heyetleri ihtiyaç duydukları takdirde öncelikle bağlı oldukları İskeçe Müftülüğüne müracaat ederek yardım talep etmeleri gerekmektedir. Vakıf taşınmazları milletin malı olduğu için bu konuda hızlı hareket edilmesi gerekmektedir.

Burhan Baran
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünyanın en zengin insanı, Amazon'un patronu Bezos'un serveti rekor kırdı: 172 milyar dolar
Dünyanın en zengin insanı, Amazon'un patronu Bezos'un serveti rekor kırdı: 172 milyar dolar
Vladimir Putin: İşsizlikten devlet başkanlığına Rusya Devlet Başkanı'nın siyasi yolculuğu
Vladimir Putin: İşsizlikten devlet başkanlığına Rusya Devlet Başkanı'nın siyasi yolculuğu