Rusya'dan 'güvenli bölge' açıklaması: Ankara bu isteğinde çok haklı

Rusya'dan 'güvenli bölge' açıklaması: Ankara bu isteğinde çok haklı
Rusya'dan 'güvenli bölge' açıklaması: Ankara bu isteğinde çok haklı LM
Bu içerik 747 kez okundu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'nin kuzeyinde kurulması planlanan güvenli bölgeye ilişkin, "Ankara bu isteğinde çok haklı çünkü şu an ABD'nin kontrolündeki bölgeden sızan teröristler yüzünden sıkıntı yaşıyor" dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurulu görüşmeleri için New York'ta bulunan Lavrov, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Suriye'nin toprak bütünlüğü ve egemenliği söz konusu olduğu için güvenli bölge konusuna ''kayıtsız'' olmadıklarını ve her iki ülkeyle de görüştüklerini söyleyen Lavrov, ''Amerikalıların bölgesindeki Kürtlerin kullanıldığını" ve "öz yönetim organları oluşturmak için somut adımlar atıldığını" söyledi.

Lavrov, ABD'nin BM Genel Kurulu görüşmelerine katılacak bazı Rus diplomatlara vize vermemesine ilişkin ise Moskova'nın gerekli adımları atarak karşılık vereceğini ifade etti.

Türkiye'den ABD'ye tepki

BM Genel Kurulu Görüşmeleri için New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu geçtiğimiz gün, güvenli bölgeye ilişkin, "Şu anda gelinen noktadan biz tatmin olmadık ve bunu da Amerikalılara açık ve net bir şekilde söyledik" diye konuşmuştu.

Eylül ayının başında da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "(ABD ile oluşturulacak Güvenli Bölge) Biz bölgede yuvalanan terör örgütünü tamamen ortadan kaldırmayı hedeflerken onlar terör örgütüyle bizi aynı zeminde idare etmenin hesabını yapıyorlar" diyerek tepki göstermişti.

güvenli bölge suriye Türkiye
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'ye gidip-gelmek için son uygulama nedir?
Türkiye'ye gidip-gelmek için son uygulama nedir?
Το μάθημα Ερντογάν
Το μάθημα Ερντογάν