Uluslararası Kahve Günü: Piyasa değeri düşerken bir fincan kahvenin fiyatı neden bu kadar yüksek?

Uluslararası Kahve Günü: Piyasa değeri düşerken bir fincan kahvenin fiyatı neden bu kadar yüksek?
Uluslararası Kahve Günü: Piyasa değeri düşerken bir fincan kahvenin fiyatı neden bu kadar yüksek? LM
Bu içerik 475 kez okundu.

Son yıllarda popülaritesi giderek artan kahveye hak ettiği önemin verilmesi ve bu sektörde çalışanların emeklerinin kutlanması amacıyla Uluslararası Kahve Organizasyonu, 2014 yılında 1 Ekim'i Uluslararası Kahve Günü olarak ilan etti ve ilk kutlama 2015'te İtalya'nın Milano şehrinde yapıldı.

İlk defa Etiyopya'da keçi çobanları tarafından keşfedildiğine inanılan kahve çekirdekleri bir çok Etiyopya kabilesi tarafından doğrudan tüketilirken zamanla kahveyi demleyerek içmeyi buldukları düşünülüyor.

Yüzyıllar boyunca nesilden nesile ve toplumdan topluma aktarılan kahve bugün dünya genelinde petrolden sonra en fazla ticareti yapılan emtia konumunda.

Türkiye’de 1 kilogram Arabica çekirdek kahvenin ortalama fiyatı 150 TL'yi bulurken, New York borsasında yaklaşık 2,28 dolardan (13 TL) işlem görüyor. Avrupa pazarında da kahvenin fiyatı borsa fiyatından yaklaşık 6 kat daha fazla.

Peki kahvenin piyasa değeri ile perakende fiyatı arasında neden bu kadar büyük bir fark var?

Kahvenin fiyatı, diğer ham ürünlerde olduğu gibi, arz ve talep dengesi tarafından belirleniyor. Arz talep karşısında artarsa kahvenin piyasa değeri düşer.

Bu sebeple, kahve üreticisi ülkelerin son yıllarda yüksek arzı nedeniyle, Arabica kahvenin fiyatı 13 yılın en düşük seviyesine kadar düştü ( 1 kg = 2 dolar). Bu durum karşısında bazı ülkeler kahve fiyatını desteklemek için OPEC ülkeleri gibi düzenlemeler istiyor.

Uluslararası Kahve Örgütü'nün (ICO) Genel Müdürü Jose Sette Euronews'e verdiği demeçte, son iki yılda aşırı miktarda kahve üretilmesinin fiyatların düşmesine sebep olduğu için, küçük üreticilerin kahve krizinden etkilendiğini açıkladı.

Jose Sette, özellikle Brezilya, Vietnam, Kolombiya ve Honduras gibi üretici ülkelerin kahvenin piyasadaki değer kaybından sorumlu doluğunu dile getirdi.

Kahve üreticileri bu durumdan nasıl etkileniyor?

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan "Uluslararası Adil Ticaret Vakfı"nın (FairTrade) verilerine göre dünya genelinde 125 milyon kişi, geçimini kahve üretiminden sağlıyor. Yalaşık 25 milyon küçük üretici de dünyadaki kahvenin yüzde 80’ini üretiyor.

Düşük kahve fiyatlarının, ihracatçı ülkeler üzerindeki etkisine ilişkin ICO’nun yaptığı araştırma, azalan kazanç nedeniyle kahve üreticilerinin büyük bir kısmının gıda güvensizliği ile karşı karşıya kaldığını ortaya koydu. Kahvenin önemli bir gelir kapısı olduğu ülkelerde hane halkı gelirinde de ciddi bir düşüş yaşandığı tespit edildi.

Araştırmaya göre üretim maliyetlerini karşılayıp mahsulden yeterli gelir elde edebilen üretici sayısında ciddi bir düşüş var.

"Kahve krizi" pek çok Orta Amerikalı çiftçiyi kahve üretiminden vazgeçmeye, ve ABD’de göç etmeye itiyor.

Piyasa fiyatı ile perakende fiyat farkı nereden kaynaklanıyor?

Çekirdek kahve fiyatının düşmesine karşın bunun tüketiciye yansımaması dikkat çekiyor. Aksine son yıllarda başta Türkiye olmak üzere birçok ülkede bir fincan kahve fiyatının arttığını görüyoruz.

Peki bu durum nasıl açıklanıyor? Sette, kahvenin perakende fiyatının büyük ölçüde aşağıdaki faktörlere bağlı doluğunu açıkladı:

• Vergiler

• Perakende kahve sektöründeki marjlar

• Kahve kavurma sektöründeki marjlar

• Pazarlama yapısındaki diğer değişiklikler

Sette, bir fincan kahveye verilen ücrette dükkanın masrafı, servis, personel, franchise bedeli gibi unsurların etikete etki ettiğini ileri sürüyor.

kahve günü
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 23/10/2019
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 23/10/2019
ABD ile Türkiye arasında anlaşma: Barış Pınarı'na 120 saat ara; YPG bölgeden çekilecek
ABD ile Türkiye arasında anlaşma: Barış Pınarı'na 120 saat ara; YPG bölgeden çekilecek