Barış Pınarı Harekatı'nda son gelişmeler

Barış Pınarı Harekatı'nda son gelişmeler
Barış Pınarı Harekatı'nda son gelişmeler LM
Bu içerik 597 kez okundu.

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda başlattığı Barış Pınarı Harekatı dokuzuncu gününe girdi.

Bugünün öne çıkan gelişmeleri:

  • Sınır hattında okullar tatil edildi
  • Rasulayn'da askeri hareketlilik
  • Milli Savunma Bakanlığı: "673 terörist etkisiz hale getirildi"
  • ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Pompeo bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşecek
  • ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdiği mektup basına sızdı
  • BM Güvenlik Konseyi toplantısından Türkiye'nin askeri operasyonunu kınayan ortak bildiri çıkmadı
  • Suriye ve Barış Pınarı Harekatı gerginliği Beyaz Saray'daki toplantıya yansıdı
  • Türk ve Amerikalı yetkililer güvenlik ve savunma konularında görüş alışverişinde bulundu
  • Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'ye silah satışı yapılmayacağını yineledi
  • Macaristan Başbakanı Viktor Orban, "Eğer Türkiye mülteciler için kapıyı açarsa, güneyimizdeki Sırbistan sınırında güç kullanabiliriz” dedi.

Macaristan Başbakanı: "Eğer Türkiye mülteciler için kapıyı açarsa sınırda güç kullanabiliriz”

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, "Eğer Türkiye mülteciler için kapıyı açarsa, güneyimizdeki Sırbistan sınırında güç kullanabiliriz” dedi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban ayrıca açıklamasında ''Türkiye'de iki şey olabilir, Ankara'da ilgili kurumlar ya bunları (Suriyeli mültecileri) geri Suriye'ye gönderecek ya da Avrupa'ya doğru yola çıkaracak. Türkiye eğer ikincisini seçerse o zaman olağanüstü büyük insan kitleleri Macaristan'ın güney sınırlarına ulaşacak.'' şeklinde konuştu.

Merkel: Almanya Türkiye’ye silah vermeyecek

Daha önceki açıklamalarında Barış Pınarı Harekatı'nın sona ermesi gerektiğini dile getiren Almanya Başbakanı Angela Merkel, yine harekatla ilgili konuştu.

Alman Şansölye, "Türkiye’yi Suriye’nin kuzeyindeki operasyonu durdurması için birkaç kez uyardım" diyerek, "Büyük jeopolitik etkileri olan bu insani drama altında Almanya Türkiye’ye silah vermeyecek" dedi.

Merkel daha önce de operasyonun terör örgütü IŞİD’ın yeniden ortaya çıkmasını sağlayabileceğini söylemişti.

Rasulayn'da operasyon yoğunlaştı

Rasulayn kentinin kırsal alanında yoğun obüs atışı yaşanıyor.

Pence ve Pompeo Ankara yolunda

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suriye'nin kuzeyindeki durumu görüşmek üzere bugün Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyyip Erdoğan'la görüşmek üzere hareket etti.

ABD Başkan Yardımcısı Pence Başkan Trump adına Türkiye heyetine başkanlık yapmaktan gurur duyduğunu ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ile önemli görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye doğru yola çıktıklarını duyurdu.

Pompeo Ankara ziyareti öncesinde Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda görüştü. Pompeo görüşmede ateşkesin sağlanması ve Türkiye’nin geri çekilmesi gerektiğini belirterek ABD ile diyalog çağrısını tekrarladı.

Pompeo Ankara'nın ardından Kudüs'e giderek İsrail Başbakanı Netanyahu ile Suriye'deki gelişmeler ve bölgenin istikrarına yönelik temaslarda bulunacak. Amerikan Dışişleri Bakanı ardından Brüksel'e geçecek.

Trump'ın Erdoğan'a gönderdiği mektup basına sızdı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Barış Pınarı Harekatı’nın başladığı 9 Ekim tarihinde gönderdiği mektup Amerikan basınına sızdı. Sert ifadelerin dikkat çektiği mektupta Erdoğan'a anlaşma önerisinde bulunan Trump, "Sen binlerce kişiyi katletmekten sorumlu olmak istemezsin." diyerek kendisinin de Türk ekonomisini yerle bir etmekten sorumlu olmak istemediğini ancak bunu yapacağını bildirdi.

Dünyayı hayal kırıklığına uğratmayın
Donald Trump 
ABD Başkanı

İkinci kez toplanan BM Güvenlik Konseyi'den ortak kınama bildirisi çıkmadı

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Suriye’nin kuzeyinde insani durumun daha fazla kötüleşme riskinden ve IŞİD militanlarının kaçmasından endişe duyduğunu açıkladı.

Konsey, Suriye’deki gelişmeleri görüşmek üzere bu hafta içinde ikinci kez basına kapalı oturumda toplandı. Toplantının ardından doğrudan Türkiye’yi kınayan ortak bir bildiri çıkmadı.

Amerikan iç siyasetinde Suriye ve Barış Pınarı Harekatı gerginliği

Amerikan Kongresi'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi Başkan Donald Trump'ın Suriye'den çekilme kararı hakkındaki kınama kararını 354'e karşı 60 oyla kabul etti. Oylamanın ardından ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi'nden Cumhuriyetçi ve Demokrat üyeler Beyaz Saray'da Başkan Trump'la görüştü.

Amerikan basını Temsilciler Meclisi'nden çıkan kınama kararı nedeniyle Başkan Trump'ın toplantıda gergin olduğunu aktardı.

Suriye'deki son gelişmeler ve Türkiye'nin Suriye'de yürüttüğü operasyonun ele alındığı basına kapalı görüşmede gerilimli anlar yaşandı, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin toplantıyı terketti.

Türkiye ve Amerika arasında güvenlik ve savunma konularında görüş alışverişi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert Charles O'Brien ve beraberindeki heyetle görüştü. Toplantıda, başta güvenli bölge olmak üzere Suriye'deki son durum, savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunuldu

Barış Pınarı Harekatı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Κάτω τα χέρια από τον Τζεμαλή Μηλιαζήμ!
Κάτω τα χέρια από τον Τζεμαλή Μηλιαζήμ!
ÜÇ BAŞKAN NANE'yi YEDİLER, BİZE DE YEDİRMEK İSTİYORLAR!!!
ÜÇ BAŞKAN NANE'yi YEDİLER, BİZE DE YEDİRMEK İSTİYORLAR!!!