Suriye kararını kınayan Temsilciler Meclisi'nin başkanı Pelosi, Trump ile olan toplantıyı terk etti

Suriye kararını kınayan Temsilciler Meclisi'nin başkanı Pelosi, Trump ile olan toplantıyı terk etti
Suriye kararını kınayan Temsilciler Meclisi'nin başkanı Pelosi, Trump ile olan toplantıyı terk etti LM
Bu içerik 808 kez okundu.

Amerikan Kongresi'nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'nde üyelerin ezici çoğunluğu iki parti tarafından da imzalanan ve Başkan Donald Trump'ın Suriye'den çekilme kararı hakkındaki kınamaya onay verdi.

Trump hakkında başlatılan azil süreci nedeniyle iki parti arasında gerilimli bir dönemden geçilse de Demokrat ve Cumhuriyetçi temsilciler bağlayıcı olmayan ve doğrudan Trump'ı hedef almayan kararı 354'e karşı 60 oyla kabul etti.

 

Buna göre Meclis Suriye'deki askerlerin çekilmesine karşı olduğunu belirtirken Türkiye'nin de Suriye'deki askeri operasyonunu sonlandırması gerektiğini vurguladı. Kararda ayrıca Beyaz Saray'ın IŞİD'i tamamen ortadan kaldırmak için bir plan sunması gerektiği ifade edildi.

Üyelerin büyük bir kısmı Türk ordusunun radikalleri tutan Suriyeli Kürtlere düzenlediği "saldırı" nedeniyle IŞİD'in tekrar canlanabileceğinden endişe ediyor.

Karar öncesi konuşmalarda Cumhuriyetçi üyeler asker çekilmesi kararını "felaket" ve "yıkım" olarak nitelerken Demokratlar doğrudan Trump'ı hedef alarak Trump'ı "diktatörlerin ve kasapların tarafında" yer almakla suçladı.

Demokrat liderler Trump ile yapılan Suriye toplantısını terk etti

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi Trump ile olan toplantının yarıda kesildiğini ve Trump'ın kınama ile ilişkili yaşadığı hezeyan sonrası demokrat temsilcilerin odayı terk ettiğini açıkladı. Toplantıda Trump'ın Pelosi'yi 'üçüncü sınıf bir politikacı' olarak nitelendirmesinin bardağı taşıran damla olduğu aktarılıyor.

Taraflar birbirini sinir krizi geçirmekle itham etti

Odada bulunan ancak Pelosi ile birlikte toplantıyı terk eden Senato demokrat grubu lideri Chuck Schumer ve Temsilciler Meclisi demokrat grup lideri Steny Hoyer birlikte basın açıklaması yaparak "Başkan sinir krizi geçiriyor" dediler.

Pelosi "Başkan'dan Suriye krizine ilişkin çözüm önerilerini dinlemek için gittik ancak kendimizi aşağılayıcı ve hakaretvari konuşmasıyla muhattap bulduk." derken Schumer da şunları söyledi:

"Başkana kaçan IŞİDliler ile ilgili ne gibi bir planı olduğunu sordum. Herhangi bir planının olmadığı ortaya çıktı."

Trump ise toplantı sonrası sosyal medya hesabında Pelosi'nin masada ayağa kalkmış ve parmağını Trump'a sallarken bir fotoğrafını paylaştı ve "Asabi Nancy'nin sinir krizi" ifadesini kullandı.

Beyaz Saray: Sürpriz olmadı

Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham yazılı yaptığı bir açıklamada Pelosi'nin toplantıyı terk etmesinin "kafa karıştırıcı olduğunu ancak sürpriz olmadığını" belirtti ve ekledi:

"Demokrat liderler çıktıktan sonra kalan Cumhuriyetçiler ile verimli bir toplantı gerçekleştirildi.

ABD
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KORONA'da 25 OCAK 2021 PAZARTESİ VERİLERİ, BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!!
KORONA'da 25 OCAK 2021 PAZARTESİ VERİLERİ, BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!!
'ΚΟΦΤΗ! στα sms 13033 μετά το κόλπο με τα επαναλαμβανόμενα μηνύματα
'ΚΟΦΤΗ! στα sms 13033 μετά το κόλπο με τα επαναλαμβανόμενα μηνύματα