ÜSKÜP’te BALKAN TÜRK FORUMU DÜZENLENDİ

ÜSKÜP’te BALKAN TÜRK FORUMU DÜZENLENDİ
ÜSKÜP’te BALKAN TÜRK FORUMU DÜZENLENDİ LM
Bu içerik 2058 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Kuzey Makedonya Türk Hareket Partisi (THP) tarafından düzenlenen "Balkan Türk Forumu" Cumartesi günü Üsküp'te gerçekleşti.

Düzenlenen Foruma, K. Makedonya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Oliver Spasovski ile Dış Yatırımlardan sorumlu Devlet Bakanı Dr. Elvin Hasan başta olmak üzere Kosova ve Türkiye'den çok sayıda siyasi parti temsilcisileri katıldı. 

Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda İçişleri Bakanı olan Oliver Spasovski, yaptığı konuşmada, Kuzey Makedonya'nın zor bir dönemden geçtiğini ve güçlü bağlar sayesinde bu sürecin Türk toplumu ile birlikte aşıldığını belirtti. "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Hükümeti, ülkedeki tüm toplulukların eşit olması ve herkesin daha iyi bir eğitim, kültür alması ve ülkenin hangi kesiminden olursa olsun, herkese daha iyi bir gelecek sağlanması gerektiğini" belirterek, "Balkan Türk Forumu'nun Üsküp'teki organizasyonunun çok önemli olduğunu, alınan bütün kararların tüm topluluklara, devletlere, milletlere örnek olacağına ve tüm kararlara saygı gösterileceğini" de sözlerine ekledi..

Türk Hareket Partisi (THP) Başkanı Enes İbrahim, Üsküp'teki bilim, sanat ve siyaset dünyasından önemli şahsiyetlere ev sahipliği yapma fırsatına sahip olduğu için şükretti ve şunları söyledi: "Bizi biz yapan unsurlardan biri konuştuğumuz dilimi zve Türkçe eğitimdir, kültürümüzdür. Bu kültür sayesinde, Balkan Türklerinin yaşadıkları ülkelerdeki en sadık vatandaşlar olmaları bunun kanıtıdır." diyerek FORUMA start verdi.
Yapılan protokol konuşmalarından ve selamlamalardan sonra Balkan Türk Forumu etkinliği başladı.

Forumda "Türkçe Eğitim Paneli" ve "Kültür Paneli" çerçevesinde iki oturum düzenlendi.

İlk "Türkçe Eğitim Paneli" oturumunda  Moderatör olarak Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan görev yaptı ve Panelist olarak 

a- Kosova'dan Prof. Dr. Nimetullah Hafız, 

b- Türkiye BİSAV başkanı Dr. Yüksel Özkale ve

c- Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Devlet Bakanı Dr. Elvin Hasan  katıldıldılar.

İkinci "Kültür Paneli" oturumunda ise Moderatör olarak Türkiye Kamu Sen Genel başkan yardımcısı Ahmet Demirci görev yaptı ve Panelist olarak

a- Makedonya eski Kültür bakanı Güner İsmail

b- Kosova'dan Öğretim Görevlisi Dr. Nalan Kazaz ve

c- Yunanistan İskeçe'den E. gazeteci Abdülhalim Dede katıldılar.

Oturumlardan sonra SORU-CEVAP bölümünde güzel ve olumlu diyalog ve tartışmalar ile Forum çok başarılı bir şekilde son buldu.
Forumun düzenlenmesinde emeği geçenleri candan kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını temenni ediyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 9/4/2020
HAVA DURUMU - Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 9/4/2020
Koronavirüs (Covid-19) sözlüğü: Pandemi nedir? İzolasyonla karantinanın farkı ne?
Koronavirüs (Covid-19) sözlüğü: Pandemi nedir? İzolasyonla karantinanın farkı ne?