'İpsala gümrük sahasına ikinci köprü inşaatı ne zaman başlayacak?'

'İpsala gümrük sahasına ikinci köprü inşaatı ne zaman başlayacak?'
'İpsala gümrük sahasına ikinci köprü inşaatı ne zaman başlayacak?' LM
Bu içerik 1680 kez okundu.

Bahçeköy (Kipi) - İpsala gümrük sahasına ikinci köprü inşaatı ne zaman başlayacak?” 

Rodop Milletvekili İlhan AHMET, Yunanistan ile Türkiye arasındaki Bahçeköy (Kipi) - İpsala gümrük sahasında ikinci bir köprü inşaa edilmesi talebini gündeme getirdi.

Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlise hitaben sunduğu yazılı soru önergesinde sınır ötesi ikinci karayolu köprüsünün aciliyetine dikkati çeken İlhan AHMET özellikle, Yunanistan ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin arttırılmasına ve Meriç ve Trakya bölgelerinin siyasi, ekonomik ve turistik açıdan gelişmesine katkı sağlaması bakımından da yeni köprü inşaasının büyük önem taşıdığına işaret etti.

İlhan AHMET soru önergesinde, söz konusu köprünün inşaasıyla ilgili Yunanistan ve Türkiye parlamentoları tarafından onaylanmış 2004 yılına ait projeyi de hatırlatarak, süreci hızlandırması için ilgili bakana çağrıda bulundu.

 2004ten beri bekletilen köprü projesine 2020de ihale açmayı düşünüyor musunuz?”

Milletvekili, “2004 yılında kararlaştırılan bu proje, 2007 yılında Yunanistan, 2012 yılındaysa Türkiye parlamentosu tarafından onaylanmıştır. Akabinde 2013 yılında, Ortak Planlama ve Proje İzlemesi Komitesi, yüzölçümlerini / yer haritalarını (topografika) onaylamak ve bir Mutabakat Muhtırası imzalamak için Edirne’ de toplanmıştır.

04.04.2014 tarihinde ise Yunanistan ile Türkiye arasındaki 2. sınır ötesi karayolu köprüsünün yeri ve sınırı konusunda uluslararası bir protokol imzalanmıştır. Daha sonra Yunanistan Ortak Çalışma Grubu delegasyonu ile Türkiye Ortak Çalışma Grubu delegasyonu da konuyla ilgili bir araya gelmiştir.

Bahçeköy (Kipi) - İpsala gümrük sahasına sınırötesi ikinci karayolu köprü inşaatı ihalesinin 2020 yılı başlarında yapılabilmesi için yukarıda belirtilen protokolleri ne zaman hayata geçirmeyi düşünüyorsunuz?” diye sordu.

 

Mevcut Bahçeköy (Kipi) Gümrük Kapısı’nda altyapı iyileştirme çalışması ne zaman yapılacak?”

Diğer yandan İlhan AHMET, mevcut Bahçeköy (Kipi) Gümrük Kapısı’ndaki altyapı eksiklerini de dile getirdi.

Gerek insan gerekse ticari malların Avrupa Birliğine giriş kapısı olarak bahse konu gümrük sahasının stratejik önemine işaret eden milletvekili, ilgili bakandan, Her yıl bu noktadan geçen milyonlarca insanın ihtiyaçlarına rahat ve güvenli bir şekilde hizmet verebilmek için mevcut Bahçeköy (Kipi) Gümrük Kapısı’nda altyapı iyileştirme çalışması yapmayı planlıyor musunuz?” sorusuna cevap istedi.

Bakan Karamanlis, meclis genel kurulunda İlhan Ahmet’in sorularını yanıtlayacak 

Meclis genel kurulunun 1 Kasım Cuma günü gerçekleşecek olan oturumunda Milletvekili İlhan AHMET’in konuyla ilgili soru önergesine sözlü cevap hakkını kullanacağı açıklanan Bakan Kostas Karamanlis’in, talep edilen köprünün inşaa sürecine dair herhangi bir tarih verip vermeyeceği merakla bekleniyor.

İlhan Ahmet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
COVID-19: Στους 29 οι νεκροί στην Ελλάδα
COVID-19: Στους 29 οι νεκροί στην Ελλάδα
Şahin köyünden Korona vaka sayısı 4 değil 3 olduğu anlaşıldı.
Şahin köyünden Korona vaka sayısı 4 değil 3 olduğu anlaşıldı.