İlhan AHMET, 55-67 yaş grubundaki işsizlere uzun süreli istihdam talep etti

İlhan AHMET, 55-67 yaş grubundaki işsizlere uzun süreli istihdam talep etti
İlhan AHMET, 55-67 yaş grubundaki işsizlere uzun süreli istihdam talep etti LM
Bu içerik 1205 kez okundu.

Rodop Milletvekili İlhan AHMET,  55 - 67 yaş grubundaki uzun vadeli işsizlere istihdam sağlayan programın devamıyla ilgili talebi Çalışma Bakanı’na iletti.
Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı’na hitaben yatırdığı soru önergesinde Milletvekili İlhan AHMET, İş ve İşçi Bulma Kurumu (OAED) tarafından uygulanan ve Aralık 2019’da sona erecek söz konusu programın  (ΦΕΚ Β’ 2307/7-7-2017) uzatılarak, uygulanmaya devam etmesini talep etti.  
Programın sona ermesi halinde, programdan yararlanan kişilerin yeniden işsizliğe sürüklenme tehlikesine işaret eden İlhan Ahmet, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı’ na, 55 - 67 yaş grubundaki uzun vadeli işsizlere istihdam sağlayan ve yerel yönetim işletmelerinin yanı sıra kamu ve özel sektör işletmelerine de destek (teşvik) veren bu programın Aralık 2019 tarihinden sonra da devam edip etmeyeceğini sordu.
Soru önergesinde ayrıca, söz konusu kişilerin işsiz kalması halinde İşsizlik Fonu’na (Tamio Anergias) dahil olup olmamaları hakkında ilgili bakanlıkça nasıl bir karar alındığının da yanıtını istedi.
İlhan AHMET: “Yeni Demokrasi hükümeti sosyal devlet olma sınavı verecek”
Öte yandan konuyla ilgili yaptığı kısa değerlendirmede Milletvekili İlhan AHMET, “Toplumumuz içindeki en hassas gruplardan olan 55-67 yaş grubu işsizlerin istihdamına yönelik kalıcı ve sürdürülebilir politikaları hayata geçirmeyi yahut sona erdirmeyi tercih etmek, şüphesiz ki Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı’nın ilk sınavlarından biri olacaktır. 
Böylece Yeni Demokrasi hükümetinin, sosyal devlet ilkesine ne derece bağlı olduğu da iktidarlarının ilk altı ayında kendini göstermiş olacaktır. Ayrıca toplumun her kesiminde mevcut hükümet hakkında, iktidarları süresince vatandaşlara karşı bu ilkenin yükümlülüklerini yerine getirip getirmeyeceğine dair soru işaretlerine neden olacaktır” diye belirtti.

 

İlhan Ahmet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
«Κοσμοσυρροή» στην πλατφόρμα για τα 800 ευρώ
«Κοσμοσυρροή» στην πλατφόρμα για τα 800 ευρώ
Türkiye'den gelen öğrencilerde koronavirüs çıkmadı
Türkiye'den gelen öğrencilerde koronavirüs çıkmadı