Pavlopoulos'tan Türkiye'ye yeni yıl mesajı: hazırlıklıyız

Pavlopoulos'tan Türkiye'ye yeni yıl mesajı: hazırlıklıyız
Pavlopoulos'tan Türkiye'ye yeni yıl mesajı: hazırlıklıyız LM
Bu içerik 1671 kez okundu.

Geleneksel yeni yıl kutlamaları için siyasi liderler, ordu komutanları ve milletvekillerini kabul eden Cumhurbaşkanı Prokopios Pavlopoulos Türkiye'ye Doğu Akdeniz konusunda mesaj gönderdi.

Pavlopoulos, Türkiye'ye "Hiç kimse Yunanistan'ın uluslararası ve Avrupa hukukunun garantisi altındaki haklarından zerre kadar taviz vermesini beklemesin" mesajını verdi.

Türkiye ve Türk halkına mutlu yıllar da dileyen Cumhurbaşkanı, Yunanistan ile barış içinde yaşanması dileğinde bulundu.
Yunanistan'ın "her türlü tehdide" karşı hazırlıklı olduğunun da altını çizen Yunan lider, "birlik içinde tehlikelere karşı koyacaklarını" sözlerine ekledi.

Başbakan Miçotakis: 'Konuyu Lahey'e taşırız'
Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis de geçen pazar Türkiye ile ülkesi arasında "Akdeniz'deki yetki alanı" hususunda anlaşma sağlanamazsa konuyu Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı'na götürmeleri gerektiğini söylemişti.

Türkiye, Libya'nın uluslararası alanda tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile 27 Kasım'da "Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası" ile "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası"na imza atmıştı.IFrame

Mısır ile Güney Kıbrıs, söz konusu anlaşmayı "yasalara aykırı" olarak nitelerken, Yunanistan da Girit adasını yok saydığı gerekçesiyle Türkiye ile Libya arasındaki muhtıranın coğrafi açıdan mantığa uygun olmadığını savunuyor.

Yunanistan
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fransa'nın 'Ayasofya' hikâyesi: Panthéon
Fransa'nın 'Ayasofya' hikâyesi: Panthéon
Liverpool, 30 yıl sonra İngiltere şampiyonu oldu!!!
Liverpool, 30 yıl sonra İngiltere şampiyonu oldu!!!