İran Hükümet Sözcüsü: ABD, İran'ın kırmızı çizgisini aştı

İran Hükümet Sözcüsü: ABD, İran'ın kırmızı çizgisini aştı
İran Hükümet Sözcüsü: ABD, İran'ın kırmızı çizgisini aştı LM
Bu içerik 2058 kez okundu.

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, ABD'nin İranlı General Kasım Süleymani'yi öldürerek, "kırmızı çizgiyi aştığını ve yakın zamanda kararlı bir yanıt alacağını" söyledi.

Hükümet Sözcüsü Rebii, ABD Başkanı Donald Trump'ın emriyle yapılan Bağdat'taki saldırı hakkında devlet televizyonunda açıklamalarda bulundu.

İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin ülkenin gücünün sembolü olduğunu ifade eden Rebii, "İran, Kasım Süleymani'nin intikamını almayı kendini savunmak ve onurunu korumak için bir hak kabul ediyor. Rehber (İran lideri Ayetullah Ali Hamaney), bize savaş peşinde olmadığımızı söylemişti. Fakat ABD, İran'ın kırmızı çizgisini aştı. Kuşkusuz kararlı bir cevap alacak." diye konuştu.

Washington yönetiminin İran'ın ulusal güvenliğini hedef aldığını dile getiren Rebi, "ABD'ye Trump'ın ve tüm başkanlarının hatırlayacağı bir ders vereceğiz." dedi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Kasım Süleymani ve birkaç gün önceki saldırıda öldürülen İranlı komutan Abu Mahdi el Mühendis'in, Bağdat Havalimanı'na düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü açıklamıştı. Saldırıya ilişkin açıklamalarda bulunan İran lideri Ayetullah Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "ABD'den söz konusu saldırıların ve ölümlerin intikamını alacaklarını" belirtmişti.

IRAN
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunanistan'da dün yine  yeni vakalar 300’ü geçti
Yunanistan'da dün yine yeni vakalar 300’ü geçti
MSB: Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasındaki teknik toplantı tamamlandı
MSB: Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasındaki teknik toplantı tamamlandı