Facebook 'deepfake' ve yapay zekayla değiştirilmiş videoları silecek

Facebook 'deepfake' ve yapay zekayla değiştirilmiş videoları silecek
Facebook 'deepfake' ve yapay zekayla değiştirilmiş videoları silecek LM
Bu içerik 1336 kez okundu.

Sosyal medya devi Facebook, Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) 2020 yılında düzenlenecek başkanlık seçimleri öncesi platformda paylaşılan derin sahtelik (deepfake) teknolojisiyle yapılmış videoların silineceğini duyurdu.

Şirket ayrıca yapay zeka (AI) kullanılarak üzerinde değişiklik yapılan ve içeriği farklı bir boyut kazanan video, görsel ve diğer medya içeriklerini de kaldıracaklarını açıkladı.

Facebook'tan yapılan açıklamada, "Yeni mevzuat mizah amaçlı yapılan videolarla, sadece kurgusunda değişiklik yapılmış videoları kapsamıyor" denildi.

Şirket ayrıca ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi'nin açıklama yaptığı videolara ilişkin kurguların yeni yönetmelik kuralları dışında kaldığını ve platformdan silinmeyeceğini açıkladı. Facebook bunun yerine Pelosi'ye ait bu videoların paylaşımına kısıtlama getirecek ve sahte olduğuna dair kullanıcıya uyarı gönderecek.

Pelosi'ye ait birçok videoya sosyal medya üzerinde farklı kurgular yapılmış ve kendisine ait açıklamalarda "sözü geveliyor ve tekrarlıyor" gibi gösterilmişti.

​Facebook, içerik mevzuatıyla ilgili olarak ABD'li siyasilerin yoğun olarak eleştirdiği şirketlerin başında geliyor. Cumhuriyetçiler kendi parti üyelerinin yaptığı konuşmaların muhafazakar olduğu gerekçesiyle ayrımcılığa uğradığını iddia ederken, Demokratlarsa şirketin siyasi amaçla aldığı reklamlarda doğruluk teyidi (fact-checking) yapmayı kabul etmemesinden dert yanıyor.

facebook
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Κάτω τα χέρια από τον Τζεμαλή Μηλιαζήμ!
Κάτω τα χέρια από τον Τζεμαλή Μηλιαζήμ!
ÜÇ BAŞKAN NANE'yi YEDİLER, BİZE DE YEDİRMEK İSTİYORLAR!!!
ÜÇ BAŞKAN NANE'yi YEDİLER, BİZE DE YEDİRMEK İSTİYORLAR!!!