Koronavirüsün belirtileri neler?

Koronavirüsün belirtileri neler?
Koronavirüsün belirtileri neler? LM
Bu içerik 1779 kez okundu.

Çin'in Wuhan şehrinde patlak veren ve hızla yayılan koronavirüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 106'ya yükseldi ve rapor edilen vaka sayısı da hızla artıyor.

Şu ana kadar Wuhan'ın başkenti olduğu Wuhan eyaletinde hastalık belirtisi gösterenlerin sayısı binlerle ifade ediliyor.

SARS ve MERS gibi hastalıklara neden olan koronvirüs kaynaklı yeni hastalık Çin tarafından ilk olarak aralık ayında açıklandı. 2019-nCoV olarak adlandırılan virüsün neden olduğu semptomlar şu ana kadar Çin dışında en az 14 ülkede daha görüldü. Fakat yetkililer virüsün SARS'tan daha az öldürücü olduğunu görüşünde.

Hastalığın belirtileri neler?

Bu yeni virüs zatürreye neden oluyor. Yani ağır ve ölüm riski taşıyan bir akciğer pnömonisine.

Belirtiler: Yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı ve bitkinlik hissi. Pastör Enstitüsü'nden araştırmacı doktor Arnaud Fontanet'ye göre insanda etki gösteren koronavirüslerin yedinci çeşidi. Bu virüsler adını kendilerini sararak bir taç oluşturan protein kapsüllerinden alıyor.

Geçici olarak "2019-nCOV" adı verilen bu yeni tür virüs, genetik anlamda Şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS) ile yüzde 80 oranında benzeşiyor. Sars 2002 ve 2003'te hızla bulaşarak yüzlerce kişinin ölmesine neden olmuştu. Her ikisinin diğer bir ortak yanı da solunum yolu hastalıklarına neden olmaları. Fakat uzmanlar bu virüsün SARS'tan biraz daha zayıf olduğu kanısına sahip.

Virüsün kaynağı neresi?

Virüsün ilk görüldüğü nokta Wuhan'daki bir balık pazarı. 1 Ocak'tan beri kapalı tutulan pazardaki birçok çalışan hastalığın semptomlarını taşıyordu.

Fakat adı balık pazarı olmasına rağmen pazarda yılan ve kuş gibi hayvanların da satıldığı bazı basın organlarına yansıdı.

Koronavirüs
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÜÇ BAŞKAN NANE'yi YEDİLER, BİZE DE YEDİRMEK İSTİYORLAR!!!
ÜÇ BAŞKAN NANE'yi YEDİLER, BİZE DE YEDİRMEK İSTİYORLAR!!!
Dünyanın en zengin insanı, Amazon'un patronu Bezos'un serveti rekor kırdı: 172 milyar dolar
Dünyanın en zengin insanı, Amazon'un patronu Bezos'un serveti rekor kırdı: 172 milyar dolar