Patrik Bartholomeos, İzmir'de özel izinle ayin yönetti

Patrik Bartholomeos, İzmir'de özel izinle ayin yönetti
Patrik Bartholomeos, İzmir'de özel izinle ayin yönetti LM
Bu içerik 1142 kez okundu.

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Hristiyanlarca kutsal sayılan Aziz Haralambos'un isim gününde Çeşme'de düzenlenen ayine katıldı.
Aziz Haralambos'un adını taşıyan ve halen kültür merkezi olarak kullanılan eski kilise binasında düzenlenen ayini Fener Rum Patriği Bartholomeos yönetti.

İzmir, İstanbul ve Yunanistan'ın Sakız Adası'ndan Ortodoks cemaati mensuplarının geldiği ayine Yunanistan'ın İzmir Başkonsolosu Argyro Papulia de katıldı.

Patrik Bartholomeos, duanın ardından yaptığı kısa açıklamada, Aziz Haralambos'un isim günü olan 10 Şubat'taki bu ayine izin verilmesinden dolayı yetkililere teşekkür ederek "Yüce tanrı hepimizi korusun, barış ve huzur, karşılıklı sevgi ve dayanışma bahşetsin, memleketimizi yüceltsin." dedi.

İstanbul dışındaki ayinler özel izinle gerçekleşiyor 

Yunan Ortodoks cemaati azizlerinden Aya Haralambos, Çeşme'de adını taşıyan ve Çeşme Belediyesi tarafından restore edilerek kültür merkezi olarak faaliyet gösteren tarihi Aya Haralambos Kilisesi'nde isim günü nedeniyle düzenlenen özel ayinle anıldı. 2016 yılında, 94 yıl sonra özel izinle gerçekleşen ilk ayini de Patrik Bartholomeos yönetmişti.

Türkiye'nin hoşgörü ve müsamahasına ise Yunanistan'da rastlamak imkansız

Yunanistan'da Batı Trakya Türk Azınlık mensupları veya Türkiye'den akademisyen ve ilgili kesimlerden Yunanistan'daki Osmanlı'dan kalma sahipsiz ve kaderine terk edilmiş tarihi cami ve yapılarda benzer faaliyetlerde bulunmak için yapılan izin başvuruları ne yazık ki karşılıksız kalmaktadır. Yunanistan'ın bir ayıbı olarak bu tutum halen sürdürülmektedir. 

Dikkat çeken bir husus da, hak ve doğruluk timsali olarak sunulan ve sürekli İstanbul'daki Rum Azınlığın hak ve hukukunu dünyadaki çeşitli platformlarda dile getiren Patrik Bartholomeos'un, Yunanistan'daki yasak ve haksızlıkları görmezden gelerek kayıtsız kalmasıdır.

İzmir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ερντογάν: Ξεκινάμε ξανά τις γεωτρήσεις – Ενημέρωσα τη Μέρκελ
Ερντογάν: Ξεκινάμε ξανά τις γεωτρήσεις – Ενημέρωσα τη Μέρκελ
Άστατος καιρός: Πτώση της θερμοκρασίας, πού θα έχουμε βροχές και καταιγίδες
Άστατος καιρός: Πτώση της θερμοκρασίας, πού θα έχουμε βροχές και καταιγίδες