Koronavirüs'te son durum: Can kaybı 1.380, Afrika'da ilk ölüm Mısır'da

Koronavirüs'te son durum: Can kaybı 1.380, Afrika'da ilk ölüm Mısır'da
Koronavirüs'te son durum: Can kaybı 1.380, Afrika'da ilk ölüm Mısır'da LM
Bu içerik 1257 kez okundu.

Çin'de ilk olarak geçtiğimiz aralık ayında ortaya çıkan ölümcül koronavirüs (Covid-19) sebebiyle 120 kişi daha hayatını kaybederken dünya genelindeki can kaybı sayısı da toplamda 1.380'e yükseldi.

Bu ölümlerin 116'sı koronavirüsün çıktığı ilk şehir olan Vuhan'ın bağlı olduğu Hubei eyaletinde gerçekleşti.

Ana kıta Çin'de 4.823'ü Hubei'de olmak üzere 5090 kişinin daha virüse yakalandığı belirtilirken, dünya üzerinde enfekte vaka sayısı da 63 bin 851 olarak açıklandı.

Çin'de perşembe günü 242 kişi hayatını kaybederken bu rakam 24 saatte en çok can kaybı yaşanan gün olarak kayıtlara geçmişti.

Öte yandan Çin'in başkenti Pekin'de cuma gününden itibaren 14 gün sürecek karantina süresi başladı. Çin'in yeni yıl tatili dolayısıyla memleketlerine giden vatandaşların karantina kurallarına sıkı sıkıya uyması gerektiği, aksi halde sert cezalar alacakları kaydedildi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping (Xi Jinping), devlet kanalında yaptığı açıklamada Komunist Parti hükümetinin virüsün yayılması konusunda oluşan açıklık, zaaf ve diğer sorunların giderilmesi için daha fazla çaba sarf edeceğini açıklarken, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Çin'de hastalığın nasıl yayıldığıyla ilgili bir soruşturma başlatacağı kaydedildi.

Afrika'daki ilk koronavirüs kaynaklı ölüm Mısır'da

Öte yandan Afrika'da koronavirüs kaynaklı ilk ölüm Mısır'da gerçekleşti. Yetkililer enfekte olan hastanın yabancı olduğunu, virüsün tespit edildiği günden beri hastanede karantina altında tutulduğunu açıkladı.

Böylece Çin ana kıtası dışında koronavirüs kaynaklı can kaybı sayısı 4'e yükseldi. Daha önce Filipinler, Hong Kong ve Japonya'da salgından ölenler oldu.

Filipinler, Tayvan ve Macau'dan gelenlere ülke sınırlarını kapattı

Filipinler Covid-19 virüs salgını sebebiyle ülkeye seyahat yasağını genişlettiğini duyurdu. Bundan sonra cuma gününden itibaren Tayvan ve Macau'dan gelen kişiler ülkeye alınmayacak.

Vietnam, Çin yeni yılının bitmesi sonrası ülkeye dönen beş bin Çinli işçiyi gözlem altına aldı. Vietnam'da perşembe günü 10 binden fazla kişinin yaşadığı Son Loi bölgesini yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle karantina altına aldığını açıklamıştı.

Hong Kong'dan koronavirüsle mücadele için 3.2 milyar dolar kaynak

Hong Kong yönetimi cuma günü yaptığı açıklamada devlet bütçesinden koronavirüsle mücadele için 3.2 milyar ABD Doları bütçe ayırdığını duyurdu. Çinli yetkililer yılın ilk çeyreğinde son dönemin en düşük ekonomik verilerinin görüldüğünü açıklarken, Japonya ekonomisinin de koronavirğs etkisi sebebiyle yüzde 0.2 oranında yavaşladığı kaydedildi.

Pakistan'daki 4 koronavirüs hastası iyileşti

Pakistanlı yetkililerse Çin'den ülkeye dönen ve koronavirüs taşıdığı tespit edilen dört öğrencinin tamamen iyileştiğini duyurdu.

 
 
Koronavirüs
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arnavutluk ile Yunanistan deniz alanlarının sınırlandırılması sorununu Lahey'e taşıyacak
Arnavutluk ile Yunanistan deniz alanlarının sınırlandırılması sorununu Lahey'e taşıyacak
Kadın görevlinin elini sıkmayan Lübnanlı göçmenin vatandaşlığı iptal oldu
Kadın görevlinin elini sıkmayan Lübnanlı göçmenin vatandaşlığı iptal oldu