İlhan AHMET: 800 Euro’luk koronavirüs ödeneği tütüncüye neden yok?

İlhan AHMET: 800 Euro’luk koronavirüs ödeneği tütüncüye neden yok?
İlhan AHMET: 800 Euro’luk koronavirüs ödeneği tütüncüye neden yok? LM
Bu içerik 2711 kez okundu.

 

Rodop Milletvekili İlhan AHMET, hükümet tarafından açıklanan 800 Euro’luk ekonomik destek ödeneğine tütün üreticisinin de dâhil edilmesini talep etti.

Trakya’daki tütün üreticilerinin tam da koronavirüs pandemisinin yayılma riskinin en yüksek olduğu şu dönemde tarlalarda çalışmak zorunda olduğuna dikkat çeken İlhan AHMET, koronavirüsün bulaşmasını önleyici tedbirlerden muzdarip olduklarını vurguladı.

Tarım Bakanı’na hitaben sunduğu soru önergesinde milletvekili, hükümetin ilk açıkladığı ekonomik destek programında da çiftçilere yer verilmediğini hatırlatarak, bu ayrımcılığa son verilmesini istedi.

Hükümetin, desteğe ihtiyaç duyan işletmeler ve kırsal faaliyetler listesindeki iş kodu numaralarına acilen tütüncülerin de eklenmesini talep ederek, “Birincil sektördeki diğer üretici grupları söz konusu 800 Euro’luk destek kapsamına alınırken, tütün üreticilerinin ise haksız bir şekilde dışlandığına şahit olmaktayız. Oysa yardıma en çok ihtiyaç duyan ve muhtaç olan tarım sektörü çalışanlarıdır.  Zira özellikle tütün üreticileri, 2018 yılında yaşanan zararda ürünlerinin % 55’inden fazlasını kaybederek büyük bir gelir kaybına uğramıştır.

Bu bilgiler ışığında, Trakya gibi koronavirüs salgın riskinin yüksek olduğu bölgelerde yaşayan ve mali kayıtlardan da görüleceği üzere ekonomik çıkmazda bulunan tütün üreticilerinin, koronavirüsten etkilenen üretici grupları listesine dâhil etmeyi düşünüyor musunuz?” diye sordu.

Milletvekili ayrıca, Ergani bilgi sistemine çiftçilerin de başvuru yapmasına imkân sağlayacak şekilde yeni bir kayıt tarihi ilan edilip dilmeyeceğinin de cevabını istedi.

İlhan Ahmet covid-19
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KORONA'da 28 KASIM 2020 CUMARTESİ VERİLERİ
KORONA'da 28 KASIM 2020 CUMARTESİ VERİLERİ
KORONA'da 27 KASIM 2020 CUMA VERİLERİ
KORONA'da 27 KASIM 2020 CUMA VERİLERİ