Kruvaziyer Eleftherios Venizelos, Pire Limanı'nda Covid-19 karantinasında

Kruvaziyer Eleftherios Venizelos, Pire Limanı'nda Covid-19 karantinasında
Kruvaziyer Eleftherios Venizelos, Pire Limanı'nda Covid-19 karantinasında LM
Bu içerik 1016 kez okundu.

Yolcu ve mürettebatında yeni tip koronavirüsün (SARS-CoV-2) yol açtığı Covid-19 hastalığı tespit edilen Eleftherios Venizelos isimli kruvaziyer, Yunanistan'ın Pire Limanı'nda karantina altında tutulmaya devam ediyor. 20 kişide koronavirüs saptanmasının ardından karantinaya alınan gemideki yolculardan Covid-19 test sonucu pozitif çıkanların sayısının 119'a yükseldiği bildirildi.

Yunanistan medyasında yer alan haberlere göre, İspanya ve Türkiye’deki bazı limanlara uğradıktan sonra Pire Limanı’na geldiği belirtilen gemide en az 119 kişide Covid-19 tespit edildi.

AFP'ye göre yetkililer perşembe günü koronavirüs test sonucunun pozitif çıkan 119 yolcunun izole edilmesine karar verdi. Gemide farklı ülkelerden 260 yolcunun Atina yakınlarındaki otellere sevk edildiği, önümüzdeki günlerde ülkelerine geri gönderileceği bildirildi.

34 mürettebat, toplam 383 kişinin bulunduğu gemide Türk vatandaşlarının da olduğu açıklandı. Yunan ANEK şirketine ait geminin Türk firmalar tarafından kiralandığı ve Türkiye - İspanya arasında sefer yaptığı ifade edildi.

Yunanistan liman polisi, 22 Mart'ta Pire Limanı'na yanaşan geminin Covid-19 nedeniyle İspanya seferine devam edemediğini açıklamıştı. Gemi, 20 yolcunun Covid-19 test sonucunun pozitif çıkması sonucu karantinaya alınmıştı.

Şirket: Gemide Covid-19 vakası olduğu haberleri gerçeği yansıtmıyor

Yunanistan’ın Pire Limanı’nda tutulan El. Venizelos kruvaziyerinin bağlı olduğu şirket, gemide Covid-19 hastası olmadığını ve bu konudaki haberlerin gerçeği yansıtmadığını öne sürdü.

Kruvaziyerin bağlı olduğu Amerika Florida merkezli “Miray İnternational” ve “Miray Cruises” gemicilik şirketinden yapılan açıklamada, “Gerek Yunan sağlık makamlarınca gerekse de gemi armatörü tarafından şirketimize yapılan herhangi bir Covid-19 vakası olduğuna dair bir bilgilendirme ve teyit olmamıştır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, salgın nedeniyle Türkiye limanlarına yanaşmasına izin verilmeyen Yunan bandıralı geminin, daha sonra personeli tahliye etmek üzere Yunanistan’ın Pire Limanına yöneldiği bilgisine yer verildi.

Açıklamada, gemideki şirket temsilcilerinden biri İsviçre vatandaşı ve diğeri Endonezya vatandaşı olan 2 kişide kronik akciğer ve pnömotoraks rahatsızlığı şikayetleri üzerine, şirketin talebiyle gemiye gelen sağlık ekiplerinin tüm personele yaptığı Covid-19 testi sonuçlarının negatif çıktığı belirtildi.

Hastalanan iki kişinin Atina'da hastaneye sevk edildiği belirtilen açıklamada, gemide bulunan diğer personelin hiç birinde sağlık problemi bulunmadığı ifade edildi.

El Venizelos isimli kruvaziyerin İspanya Cadiz’de gerçekleştirilmesi planlanan Dry-dock operasyonunda kullanılmak üzere kiralandığı kaydedilen açıklamada, 36’sı Yunan mürettebat, 160’ı Türk ve 187’si yabancı olmak üzere toplam 383 kişi ile Çeşme’den hareket ettiği ancak, koronavirüs kapsamında alınan tedbirler nedeniyle geri dönmek zorunda kaldığı aktarıldı.

Covid-19
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atina'nın 12 mil planı meclis gündeminde
Atina'nın 12 mil planı meclis gündeminde
KORONA'da 18 OCAK 2021 PAZARTESİ VERİLERİ, BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!!
KORONA'da 18 OCAK 2021 PAZARTESİ VERİLERİ, BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!!