Türkiye'de sokağa çıkma yasağını duyanlar marketlere akın etti

Türkiye'de sokağa çıkma yasağını duyanlar marketlere akın etti
Türkiye'de sokağa çıkma yasağını duyanlar marketlere akın etti LM
Bu içerik 1353 kez okundu.

İçişleri Bakanlığınca yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında yayınlanan genelge uyarınca 10 Nisan cuma gününü cumartesiye bağlayan gece 24.00'ten itibaren iki günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasağı duyan vatandaşlar marketlere ve fırınlara akın etti. Kısa süre sonra açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, telaşa gerek olmadığını, sokağa çıkma yasağının pazar gecesi sona ereceğini söyledi.

Pazar akşamı saat 24.00'te sona erecek olan ve aralarında İstanbul'un da bulunduğu büyükşehir statüsündeki 30 ili kapsayan sokağa çıkma yasağı, vatandaşların market ve fırınların önünde uzun kuyruklar oluşturmasına neden oldu.

Sosyal mesafe kuralına uyarak, alışveriş yapan vatandaşların daha çok gıda ürünleri aldığı görüldü.

Bu arada, iki günlük sokağa çıkma yasağı öncesi ihtiyaçlarını karşılamak için sokağa çıkan vatandaşlar trafik yoğunluğunun artmasına sebep oldu.

İçişleri Bakanı Soylu: Milletimizin telaşı var bunu da normal karşılıyorum
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sokağa çıkma yasağı sonrası halkın market ve fırınlar önünde uzun kuyruklar oluşturmasıyla ilgili "Milletimizin telaşı var, normal karşılıyorum. Ama telaşa gerek yok." dedi.

Sokağa çıkma yasağının pazar gününden sonra devam etmeyeceğinin altını çizen Soylu, "Pazardan itibaren devam edecek diye telaş söz konusu olmasın. Pazar saat 24.00 itibarıyla bitecektir. Yarın fırınlar açık, kendi araçlarıyla ekmek dağıtabilecekler. Bu normal bir sokağa çıkma yasağı değil. Bunlar, bulaştan kurtulmak için ortaya konulan tedbirler." ifadelerini kullandı.


Ankara Büyükşehir Belediyemize bağlı Halk Ekmek fabrikamız iki gün boyunca üretim yapmaya ve bayiilere dağıtıma devam edecektir.

Lütfen panik yapmayın, endişe etmenize gerek yok, bu karar hepimizin sağlığı için. Merak etmeyin, #BirlikteBaşaracağız

Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş sokağa çıkma yasağının ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Halk Ekmek fabrikasının iki gün boyunca üretim ve dağıtım yapmaya devam edeceğini açıkladı.

11 Nisan Cumartesi itibariyle İBB’nin tüm hizmetleri sokağa çıkma serbestisi olanlar için devam edecek. Halk Ekmek ve Hamidiye Su %100 üretime geçti. İBB, tüm İstanbul’un gıda ihtiyacına yetecek kapasitededir. Halkımız sakin olsun ve güvende hissetsin. Lütfen herkes evine dönsün.

İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da İstanbullulara çağrıda bulunarak gıda ihtiyacının herkese yetecek kapasitede olduğunu duyurdu.

Sokağa çıkma yasağının kapsadığı Denizli'de de halk marketlerin önünde uzun kuyruklar oluşturduAA
Denizli'de saat 24.00 itibarıyla başlayacak sokağa çıkma yasağı öncesi alışveriş yapmak isteyenler uzun kuyruklar oluşturdu.

Antalya'da bir fırın önünde bekleyen vatandaşlar©Anadolu AjansıLevent Kişi
30 büyükşehir arasında bulunan Antalya'da da özellikle fırınların önünde yoğunluk göze çarptı.

karantina
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BATI TRAKYA'da MEDRESELER, KURULDUĞU GÜNDEN BERİ YUNAN DEVLETİNİN KONTROLÜNDEDİR!!!
BATI TRAKYA'da MEDRESELER, KURULDUĞU GÜNDEN BERİ YUNAN DEVLETİNİN KONTROLÜNDEDİR!!!
17 Ağustos'tan sonra YUNANİSTAN'a giriş için, NEGATİF PRC TESTİ, ŞART KOŞULDU
17 Ağustos'tan sonra YUNANİSTAN'a giriş için, NEGATİF PRC TESTİ, ŞART KOŞULDU