Velisi bulunmayan 12 mülteci çocuk Yunanistan'dan Lüksemburg'a transfer edildi.

Velisi bulunmayan 12 mülteci çocuk Yunanistan'dan Lüksemburg'a transfer edildi.
Velisi bulunmayan 12 mülteci çocuk Yunanistan'dan Lüksemburg'a transfer edildi. LM
Bu içerik 1458 kez okundu.

Yunanistan velisi bulunmayan ve salgın nedeniyle Avrupa'nın diğer ülkelerine transferi düşünülen bin mülteci çocuktan yaşları 11 ile 15 arasında değişen 12 kişilik ilk grubu Lüksemburg'a gönderdi.

Yunanistan'da çoğunluğu Suriye, Afganistan ve Irak asıllı olmak üzere 5 bini aşkın mülteci çocuk bulunuyor.

Yetkililer yaptığı açıklamada Lüksemburg harici bir hafta içerisinde 70 kadar mülteci çocuğun daha Almanya ve İsviçre'ye aktarılacağını, koronavirüs salgınına rağmen önümüzdeki aylarda bu rakamın daha da artacağını kaydetti.

'Yunanistan'da kriz içerisinde kriz var'

Yunanistan Göçmenlik Bakanı Vekili Giorgos Koumoutsakos, Batı Avrupa ülkelerine ilticaları tamamlanan mülteci çocuk sayısının az gibi göründüğünü ancak bu gelişmenin diğer hükümetlerin örnek alması bakımından önemli bir mesaj olduğunu dile getirdi.

Ülkesinin kapasitesinden çok daha fazla mülteciyi barındırdığını söyleyen Koumoutsakos, "Yunanistan kriz içerisinde kriz yaşıyor. Göçmen sorununa bir de koronavirüs krizi eklendi. Bu iki problemin bir araya gelmesi hükümetimiz açısından çözmesi karışık bir hale dönüştü." diye konuştu.

Bin 600 mülteci çocuk daha Batı Avrupa ülkelerine gitmeyi bekliyor

Yunanistan'ın bir sene içerisinde toplamda bin 600 mülteci çocuğu yapılan anlaşma gereği diğer Avrupa Birliği ülkelerine göndermeyi planladığı belirtildi. Yunan yetkililer bu kapsamda İrlanda, İtalya, Sırbistan, Finlandiya ve Portekiz'in gönüllü olarak söz konusu çocukları kabul etmek için başvuru yaptığını açıkladı.

Atina hükümeti halihazırda çoğunluğu Ege Denizi'ndeki Yunan adalarında bulunan 120 bin mülteciye ev sahipliği yapıyor. Ülkeye 2019 ve 2020 yılları arasında 70 bin mülteci, göçmen ve sığınmacı giriş yapmıştı.

Koronavirüs kriziyle de mücadele eden Yunanistan'da bugüne kadar 2100'ü aşkın Covid 19 vakası görülürken, salgın nedeniyle 102 kişi hayatını kaybetti.

mülteci krizi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ερντογάν: Ξεκινάμε ξανά τις γεωτρήσεις – Ενημέρωσα τη Μέρκελ
Ερντογάν: Ξεκινάμε ξανά τις γεωτρήσεις – Ενημέρωσα τη Μέρκελ
Άστατος καιρός: Πτώση της θερμοκρασίας, πού θα έχουμε βροχές και καταιγίδες
Άστατος καιρός: Πτώση της θερμοκρασίας, πού θα έχουμε βροχές και καταιγίδες