Kikilias: 'Okullar tedbirler alınarak yeniden açılıyor'

Kikilias: 'Okullar tedbirler alınarak yeniden açılıyor'
Kikilias: 'Okullar tedbirler alınarak yeniden açılıyor' LM
Bu içerik 3653 kez okundu.

Sağlık Bakanı Vasilis Kikilias, koronavirüs salgını nedeniyle kapatılan okulların bazı önlemler alındıktan ve bazı şartlar yerine getirildikten sonra açılacağını söyledi.


Okulların açılması konusunda sağlık bakanlığı olarak önerilerinin hangi doğrultuda olacağıyla ilgili soruyu yanıtlayan Sağlık Bakanı Kikilias, salgınla mücadele çerçevesinde alınan ilk önlemin karnaval etkinliklerini iptal etmek ve okulları kapatmak olduğunu hatırlattı. Okulların açık kalması halinde öğrencilerin özellikle ileri yaştakilere virüsü bulaştırma tehlikesine dikkat çeken bakan, bu nedenle okulların zamanında kapatıldığını vurguladı. Bakan Kikilias, okulların belli şartların yerine getirilmesi ve koruma önlemlerinin alınmasıyla yeniden açılacağını ifade etti. Ayrıca alınacak önlemlerin genel sağlık için son derece önemli olduğunu söyledi. Kikilias, önceliğin üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilere verileceğini, bu sınavlara hazırlanan öğrenci ve ailelerinin endişelerini çok iyi anladıklarını dile getirdi.

Önlemlerin hafifletilmesi ve aşamalı olarak kaldırılmasıyla ilgili açıklamaların 27 Nisan tarihinden sonra yapılacağını kaydeden Sağlık Bakanı Kikilias, o güne kadar hükümetin aldığı önlemlere harfiyen uyulmasının hayati öneme sahip olduğunu vurguladı. İlan edilen önlemlerin aşamalı olarak ve bazı şartlara bağlı olarak hafifletileceğini belirten sağlık bakanı, tehlikenin yeniden hortlamaması gerektiğini, bunun için de çok dikkatli hareket edeceklerini söyledi.

Hassas grupların ve özellikle de yaşlıların bu süreçte sabırlı olmaları gerektiğini dile getiren Kikilias, “Bilim adamları ne zaman yeşil ışık yakarlarsa önlemler o zaman kaldırılacak.” dedi.

Sağlık Bakanı Vasilis Kikilias, salgının başladığı günlerde ülke genelindeki hastanelerde 557 olan yoğun bakım ünitesini 997’ye çıkardıklarını ifade ederek, amaçlarının bu rakamı 1.200’e yükselterek Avrupa Birliği ortalamasını yakalamak olduğunu açıkladı.

okul
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BATI TRAKYA'da MEDRESELER, KURULDUĞU GÜNDEN BERİ YUNAN DEVLETİNİN KONTROLÜNDEDİR!!!
BATI TRAKYA'da MEDRESELER, KURULDUĞU GÜNDEN BERİ YUNAN DEVLETİNİN KONTROLÜNDEDİR!!!
17 Ağustos'tan sonra YUNANİSTAN'a giriş için, NEGATİF PRC TESTİ, ŞART KOŞULDU
17 Ağustos'tan sonra YUNANİSTAN'a giriş için, NEGATİF PRC TESTİ, ŞART KOŞULDU