Silahlı saldırı: 16 kişi yaşamını yitirdi

Silahlı saldırı: 16 kişi yaşamını yitirdi
Silahlı saldırı: 16 kişi yaşamını yitirdi LM
Bu içerik 1571 kez okundu.

Kanada’da hafta sonu yaşanan silahlı saldırı olayı sonrası hayatını kaybedenlerin sayısı 16'ya çıktı.

Kanada Kraliyet Atlı Polisi (RCMP) Direktörü Brenda Lucki yaptığı açıklamada, Nova Scotia eyaletinin kırsal bölgelerinden Portapique kasabasında, Gabriel Wortman (51) isimli saldırganın gerçekleştirdiği saldırılarda, aralarında RCMP görevlisinin de bulunduğu 16 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Olayı bir terör saldırısı olarak nitelendirmeyen Lucki, bölgede arama kurtarma çalışmalarının ve soruşturmanın devam ettiğini, ölü sayısının daha da artabileceğini kaydetti.

Trudeau'dan başsağlığı

Kanada Başbakanı Justin Trrudeau bir anda ülke gündeminin en üst sırasına yerleşen olay ile ilgili açıklama yaparak, ölenlerin yakınlarına taziye dileklerini iletti. Trudeau şunları söyledi:

"Kalbimiz sevdiklerini kaybeden insanlar ve hayatını kaybeden RCMP polisinin yas tutan ailesi ile birlikte. Ayrıca, hastanede tedavi gören bir RCMP üyesi de dahil olmak üzere, yaralanan insanlar için şifa diliyorum. Ülke olarak, bu gibi anlarda, birbirimizi desteklemek için bir araya geliyoruz. Birlikte kurbanların aileleriyle yas tutacağız ve bu zor zamandan geçmelerine yardımcı olacağız. Nova Scotia halkı güçlü ve dayanıklıdır ve onları desteklemek için burada olacağız ”

Saldırgan diş protezi kliniği sahibi

Portapique’de ortalığa ve önüne çıkan kişilere rastgele ateş açan ve polisin Enfield kenti yakınlarına kadar kovaladığı saldrıgan Gabriel Wortman buradaki bir benzin istasyonunda etkisiz hale getirilmişti.

Wortman'ın Portapique’de bir diş protezi kliniği, evleri ve diğer kentlerde de gayrimenkulleri olduğu açıklandı.

Wortman’ın bu eylemi neden gerçekleştirdiği henüz netliğe kavuşmadı. RCMP, olayın eyalet tarihinin en kanlı saldırısı olarak kayıtlara geçtiğini duyurdu.

Polisin operasyonu da incelenecek

Olayın yanı sıra Kanada emniyet gücü RCMP'nin gerçekleştirdiği operasyon da mercek altına alındı. Kanada'da herhangi bir kişinin ağır yaralanması, ölümü, cinsel saldırıya uğraması ya da aile içi şiddet gördüğü iddialarının, polisle ilgili olan ve önemli kamu yararı bulunan olayların soruşturulmasından sorumlu kısa adı SIRT (Serious Incident Response Team) olan Ciddi Olay Müdahale Ekibi, RCMP’nin operasyonu ile ilgili de soruşturma başlattı.

Kanada basını da saldırı sonrası yayınladığı haberlerde olayla ilgili çok sayıda soruya cevap ararken, polis de saldırı hakkında bilgisi olanlardan yardım istedi.

kanada
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BATI TRAKYA'da MEDRESELER, KURULDUĞU GÜNDEN BERİ YUNAN DEVLETİNİN KONTROLÜNDEDİR!!!
BATI TRAKYA'da MEDRESELER, KURULDUĞU GÜNDEN BERİ YUNAN DEVLETİNİN KONTROLÜNDEDİR!!!
17 Ağustos'tan sonra YUNANİSTAN'a giriş için, NEGATİF PRC TESTİ, ŞART KOŞULDU
17 Ağustos'tan sonra YUNANİSTAN'a giriş için, NEGATİF PRC TESTİ, ŞART KOŞULDU