Bir kilometrekarelik alanda 245 asker cesedi bulundu: 75 yıl önce kaybolanlar için seferberlik

Bir kilometrekarelik alanda 245 asker cesedi bulundu: 75 yıl önce kaybolanlar için seferberlik
Bir kilometrekarelik alanda 245 asker cesedi bulundu: 75 yıl önce kaybolanlar için seferberlik LM
Bu içerik 3140 kez okundu.

Almanya'nın Klessin köyünde gönüllüler, İkinci Dünya Savaşı'nda hayatını kaybeden askerlerin cesetlerini bulabilmek için seferber oldu.

Berlin'in yaklaşık 100 kilometre doğusunda Polonya sınırında bulunan bu sakin köy, bundan 75 yıl önce Nazi ve Rus orduları arasında iki ay süren bir savaşa sahne olmuştu. Savaşın sebep olduğu can kaybı sayısı ise bugüne kadar hala net olarak bilinmiyor.

15 yıldır süren çalışmalarda ise Avrupa'nın farklı yerlerinden gelen gönüllüler, geniş yeşil çayırlarda toprakların altında kalmış isimsiz askerleri arıyor.

Çalışmaları yürüten "Doğu Avrupa'da Düşenleri Bulma Derneği", bir kilometre karelik alanda yaptığı 19 farklı kazıda toplam 116 Alman ve 129 Sovyet askerinin cesetlerini buldu.

Derneğin amacı, tarih sayfalarında ölü sayısının doğru yazılması değil. Bunun yerine hedef, yıllar önce yakınlarını kaybeden çok sayıda aile için bilinmezliğe son vermek.

Dernek Başkanı Albrecht Laue, "Yüzlerce binlerce insanın öldüğü bir katliamdan bahsederek bunu kimse anlayamaz. Ama 17 yaşındaki bir askerin hikayesini anlattığımızda bu elle tutulur bir şey" ifadelerini kullanıyor.

Bulunan cesetlerin kimliği her zaman tespit edilemiyor. Alman askerlerin çoğunda künye bulunsa da aynı durum Sovyet askerleri için geçerli değil.

Bu yıl bahar aylarında yapılması planlanan kazılar ise, Covid-19 salgını nedeniyle ertelendi. Gönüllüler, salgın sona erdikten sonra çalışmalara devam edebilmeyi umuyor.

Almanya
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'ye gidip-gelmek için son uygulama nedir?
Türkiye'ye gidip-gelmek için son uygulama nedir?
Το μάθημα Ερντογάν
Το μάθημα Ερντογάν