Viyana dünyanın en yeşil şehri seçildi

Viyana dünyanın en yeşil şehri seçildi
Viyana dünyanın en yeşil şehri seçildi LM
Bu içerik 1405 kez okundu.

Avusturya'nın başkenti Viyana parkları, toplu taşıma araçlarına erişim vb. kriterlerde, New York merkezli Resonance adlı danışmanlık şirketinin yaptığı araştırmada dünyanın en yeşil şehri seçildi.

Araştırma kurumu, dünyanın en çok ziyaret edilen 50 şehirdeki hava kalitesini, park sayısını ve toplu taşıma araçlarına erişimi inceledi. Araştırma yeşil enerjiyi de içeren 9 farklı kriter üzerinden yapıldı.

Resonance, şehir nüfusunun neredeyse yarısının toplu taşıma kartına sahip olan Viyana'yı "Avrupa'da model teşkil eden şehir olarak" gösterdi.

Yerel yönetim başkan yardımcısı Birgit Hebein, "Viyana gerçekten harika, yüzde 50'nin üzerinde yeşil alan var. Şehir eşit derecede yeşil değil bu yüzden daha fazla yaya geçitleri ve bisiklet yolları yapıyoruz. Bu çok önemli çünkü herkes evinin yanında bir park bulundurma şansına sahip değil." dedi.

Avrupa Birliği ülkeleri Covid-19 salgını nedeniyle mesafe kurallarından dolayı vatandaşların toplu taşıma araçlarına yoğunlaşmaması için bisiklet kullanımını artırmanın yollarını arıyor.

Viyana Teknik Üniversitesi'nde profesör olan Azra Korjeniç'e göre şehrin uzun vadeli stratejilere ihtiyacı var. Korjeniç, "Pandemi özellikle yaşlı ve hastaların evlerini terk edemeyeceğini gösterdi. Muhtemelen bütün yıl içeride kalmak zorunda kalacaklar çünkü dışarı çıkmak büyük risk teşkil ediyor. Bu durum uzun vadeli daha ekolojik stratejilere ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor." ifadelerini kullandı.

Güneş enerjisi sistemleri de yakın zamanda Viyana'daki bütün yeni binalarda zorunlu hale getirildi.

Şehirlere yönelik yapılan araştırmada göz önünde bulundurulan kriterler şöyle: kamusal yeşil alanların yüzdesi, yenilenebilir enerji kaynaklı toplam enerji ihtiyacının yüzdesi, işe gitmek için toplu taşıma araçlarını kullanan nüfusun yüzdesi, hava kirliliği seviyesi, kişi başına su tüketimi, yayalara uygunluk, şehir genelinde geri dönüşüm olanağı ve çiftçi pazarları sayısı.

Resonance şirketine göre dünyanın en yeşil 10 şehri:

1. Viyana, Avusturya

2. Münih, Almanya

3. Berlin, Almanya

4. Madrid, İspanya

5. Sao Paulo, Brezilya

6. Manchester, İngiltere

7. Lizbon, Portekiz

8. Singapur

9. Amsterdam, Hollanda

10. Washington D.C, ABD

Viyana
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BATI TRAKYA'da MEDRESELER, KURULDUĞU GÜNDEN BERİ YUNAN DEVLETİNİN KONTROLÜNDEDİR!!!
BATI TRAKYA'da MEDRESELER, KURULDUĞU GÜNDEN BERİ YUNAN DEVLETİNİN KONTROLÜNDEDİR!!!
17 Ağustos'tan sonra YUNANİSTAN'a giriş için, NEGATİF PRC TESTİ, ŞART KOŞULDU
17 Ağustos'tan sonra YUNANİSTAN'a giriş için, NEGATİF PRC TESTİ, ŞART KOŞULDU