Avrupa Birliği organik tarımı teşvik edilecek

Avrupa Birliği organik tarımı teşvik edilecek
Avrupa Birliği organik tarımı teşvik edilecek LM
Bu içerik 1434 kez okundu.

Avrupa Komisyonu daha sürdürülebilir bir gıda sistemi kurmak amacıyla biyolojik çeşitliliği koruma planını açıkladı. 27 ülkeden oluşan Avrupa Birliği'nin yürütme organı kimyasal ilaçların kullanımını azaltma ve organik tarımı teşvik etme konusunda ısrarlı.

Avrupa Komisyonu, 2050 yılına kadar sera gazı emisyonlarını sıfıra indirme hedefi doğrultusunda, kimyasal tarım ilaçlarının kullanımını 2030 yılına kadar yarıya düşürmek istiyor. Bunun yanı sıra tarım alanlarının en az yüzde 25'inin organik tarım için ayrılmasını talep ediyor. Şu anda bu oranın sadece yüzde 8 olduğu belirtiliyor.

Komisyon ayrıca önümüzdeki on yıl içinde en az 3 milyar ağaç dikmek istiyor.

Antibiyotik içeren antimikrobiyallerin kullanımı da balık ve hayvan yetiştiriciliği için yüzde 50 oranında azaltılabilir.

Avrupa Birliği verilerine göre, tarımsal faaliyetler toplam sera gazı emisyonlarının yaklaşık yüzde 10'una denk geliyor.

'Organik tarım daha fazla istihdam demek'

Sağlık ve Gıda güvenliğinden sorum Avrupa komiseri Stella Kyriakides, ``"Doğa, fiziksel ve zihinsel refahımız için hayati önem taşıyor, hava ve suyumuzu filtreliyor, iklimi düzenliyor ancak bunu farketmeyerek çok şey kaybediyoruz" dedi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, AB ülkeleri tarafından onaylanması gereken yeni planın Covid-19 salgının yol açtığı krizin etkilerini hafifleteceğini belirtti.

Komisyon organik tarıma yatırım yapmanın daha fazla kişinin istihdam edilmesine yol açacağını söyledi.

Çevreci Greenpeace sivil toplum örgütü ise Avrupa Komisyonu'nun et üretimine yönelik önlemler almamasını kınadı.

AB
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ερντογάν: Ξεκινάμε ξανά τις γεωτρήσεις – Ενημέρωσα τη Μέρκελ
Ερντογάν: Ξεκινάμε ξανά τις γεωτρήσεις – Ενημέρωσα τη Μέρκελ
Άστατος καιρός: Πτώση της θερμοκρασίας, πού θα έχουμε βροχές και καταιγίδες
Άστατος καιρός: Πτώση της θερμοκρασίας, πού θα έχουμε βροχές και καταιγίδες