Salgın sonrası 6 gençten 1'i işsiz kaldı

Salgın sonrası 6 gençten 1'i işsiz kaldı
Salgın sonrası 6 gençten 1'i işsiz kaldı LM
Bu içerik 1596 kez okundu.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), koronavirüs salgınında dünya çapında ortalama 6 genç çalışandan 1’inin işsiz kaldığını açıkladı. Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşu, krizi hafifletmek için adım atılmadığı takdirde bu durumun uzun vadede genç nesil için büyük sıkıntı yaratacağı konusunda uyardı.

ILO, pandeminin meslekler üzerindeki etkisi hakkında yayımladığı raporunun dördüncü baskısında, Covid-19 krizi nedeniyle 305 milyon tam zamanlı işin kaybedildiğini belirtti.

Yetkili mercilere, işyeri güvenliğini artırma ve insanların daha hızlı ve güvenli bir şekilde işlerine geri dönmelerine yardımcı olabilecek Covid-19 test ve izleme önlemlerini uygulamaya koyma çağrısı yapıldı.

ILO Genel Direktörü Guy Ryder, özellikle 15-28 yaş arasındaki gençlerin tehlike altında olduğunu vurguladı.

Kuruluş, istihdam oranının zaten 2008 ekonomik krizi öncesi dönemin altında olduğunu ve gençlerin diğer yaş kategorilerine göre daha tehlikeli bir konumda bulunduğunu vurguladı.

ILO’nun açıkladığı verilere göre, dünya çapında istiham edilen 178 milyon genç işçinin yüzde 40’tan fazlası gıda ya da konaklama gibi salgının vurduğu hizmet sektörlerinde çalışıyordu.

işsizlik
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YİNE YÜKSELDİ: KORONA'da 1 ARALIK 2020 SALI VERİLERİ
YİNE YÜKSELDİ: KORONA'da 1 ARALIK 2020 SALI VERİLERİ
Koronavirüs: 235 milyon kişi yardıma muhtaç
Koronavirüs: 235 milyon kişi yardıma muhtaç