Anal Fissür Tedavisi Nasıl ve Hangi Yöntemlerle Yapılır?

Anal Fissür Tedavisi Nasıl ve Hangi Yöntemlerle Yapılır?
Anal Fissür Tedavisi Nasıl ve Hangi Yöntemlerle Yapılır? LM
Bu içerik 1288 kez okundu.

Anal Fissür Nedir?

Anal fissür makat bölgesinde en sık görülen sağlık sorunlarında birisidir. Yeni doğan bebeklerden yaşlı bireylere kadar her yaştan insanda görülebilir. Sorunu makat bölgesinde ıkınmaya bağlı olarak oluşan yara veya yırtıklar olarak tanımlayabiliriz.

Makat Çatlağı Neden Olur?

Kabızlık tek başına ciddi bir soruna neden olmasa da kabızlığın neden olduğu hastalıkların kişilerin sağlığını ve dolayısıyla yaşam kalitesini etkileyecek düzeyde olduğu bilinmelidir. Kabızlığın neden olduğu ve oldukça acılı olan hastalıklardan birisi de anal fissür yani makat çatlağı hastalığıdır. Ayrıca makat derisinde yıpranmaya neden olan ishalde fissür oluşumuna neden olabilmektedir.

Kabızlık sert ve zorlu dışkılama anlamına gelmektedir. Sert olan dışkı ıkınma ile makattan çıkarken yumuşak olan makat derisinde yara ve yırtık oluşturabilir. Aynı şekilde ishal durumundan sık sık dışkılama yapılması bölgede yara ve yırtık oluşumuna neden olabilir.

İshal ve kabızlığa ek olara inflamatuar bağırsak hastalıkları, makat kanseri, HIV, frengi gibi hastalıklarda makat çatlağına neden olabilir.

Fissür Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Bazı hastalıklar vücuda yavaş yavaş yerleşir sonrasında belirtiler ortaya çıkar. Bu nedenle oluştuğu anda müdahale edilmesi pek mümkün olmaz. Ancak makat çatlağı için durum farklıdır. Sorun oluşur oluşmaz kendini gösterir. Bu sayede erken dönemde müdahale imkanı bulunur.

Fissür hastalığında en sık karşılaşılan şikayet dışkılama esnasında ortaya çıkan cam kesiyormuş hissi eren bir acıdır. Küçük bir yara olmasına karşın bulunduğu bölge ve dışkı ile teması yüzünden şiddetli bir ağrıya neden olmaktadır.

Acı ve ağrı kadar sık görülen bir diğer şikayet ise dışkılama esnasında ortaya çıkan kanamalardır. Fissür kanamasının hemoroid ya da diğer makat hastalıkları ile karıştırılmaması sorunun doğru tespiti açısından önemlidir. Hemoroid kanamasında görülen kan bölgede biriken kan olmasından dolayı açık renkli yani taze kan değildir. Fissürde ise oluşan yarada kanama meydana gelir. Yani fissür kanaması açık renkli taze kandır. Kanamanın kaynağı kabaca bu şekilde tespit edilebilir.

Görülen bir diğer belirti kaşıntıdır. Ancak kaşıntı makat çatlağı için belirleyici olan bir şikayet değildir. Bu nedenle kaynağının doğru şekilde tespit edilmesi tavsiye edilir.

İlerleyen yani kronikleşen fissürler hemoroid memeciğine benzer memecik oluşumları görülebilir. Bu durum hastalığın hemoroidle karıştırılmasına neden olabilmektedir.

Kronik ve Akut Anal Fissür

Fissür yara ve yırtıkların oluşum aşamasına bağlı olarak kronik ve akut olarak iki grupta incelenmektedir.

Sorunun oluşmasından sonraki iki haftalık yani 15 günlük süreç hastalığın akut dönemi olarak sınıflandırılır. 15 gün ve üzeri bir süredir devam eden sorunlar ise kronikleşmiş olarak kabul edilir. Akut dönemde ortaya çıkan belirtiler kısa süreli iken kronik dönemde uzun süre devam edebilmektedir.

Akut dönemde oluşan yara ve yırtıklar yüzeyseldir. Ancak kronikleşen durumlarda yara ve yırtıklar derin yerleşimlidir. Bu nedenle iyileşmesi için mutlaka doktor müdahalesi gerekir.

Makat Çatlağı Tedavisi

Sınıflandırma tedavi seçenekleri açısından önemlidir. Akut dönemde olan hastalarda krem tedavisinin işe yarama ihtimali bulunmaktadır. Ancak kronikleşen vakıalarda krem tedavisi yetersiz kalmaktadır. Mutlaka doktor müdahalesi gerekmektedir.

Makat çatlağı yapısal olarak vücudumuzun herhangi bir yerinde oluşan yaralardan farksızdır. Ancak yaranın oluştuğu alanda makat kaslarının sürekli olarak kasılması yaranın kendi kendine iyileşmesini engellemektedir. Akut fissürler kremle, kronik fissürler ise botox enjeksiyonu ile tedavi edilmektedir.

Kremle Makat Çatlağı Tedavisi

Makat çatlağı akut dönemde yani yara henüz yüzeysel durumdayken kremle tedavi edilebilmektedir. %100 başaralı olmasa da akut dönemde kremle başarı şansı yüksektir.

Makat çatlağı kremleri kimyasal içerikli ve bitkisel içerikli olarak 2 gruba ayrılmaktadır. Kimyasal ürünlü içeriklerin yan etkileri bulunmasından dolayı önerilmez. Bunun yerine bitkisel içerikli ve herhangi bir yan etkisi bulunmayan Anuflex merhem önerilmektedir.

Anuflex merhemin içerisinde bulunan ve kasların gevşemesini sağlayan bitkisel özler kasların kasılmalarını engeller ve bu sayede yaranın iyileşmesi sağlanır.

Botox Enjeksiyonu İle Ameliyatsız Makat Çatlağı Tedavisi

Makat çatlağı tedavisi ameliyatla da yapılabilen bir hastalıktır. Ancak makat kaslarının bulunduğu bölgelerde kesi yapılması kaslara zarar vererek kalıcı gaz ve dışkı kaçırma sorununa neden olabilir. Bu nedenle önerilmez.

Bunun yerine ameliyatsız ve dakikalar içerisinde kolaylıkla uygulanan botox enjeksiyonu tedavisi önerilmektedir.

Botox maddesi enjekte edildiği alanda kasların geçici olarak devre dışı kalmasını sağlar. Bu sayede istemsiz kasılmalar engellenir ve yara iyileşir.

1-2 dakika kadar kısa bir sürede klinik ortamında uygulanabilir. Hastane yatışına gerek kalmaz. Tedavi sonrasında pansuman gibi özel bakımlara gerek duyulmaz.

Ayrıntılı bilgi : https://www.ideatip.net/ameliyatsiz-makat-catlagi-tedavisi

Anal Fissür
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunanistan'da dün yine  yeni vakalar 300’ü geçti
Yunanistan'da dün yine yeni vakalar 300’ü geçti
MSB: Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasındaki teknik toplantı tamamlandı
MSB: Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasındaki teknik toplantı tamamlandı