Fransa seçimlerinde TÜRK adaylar Belediye başkanı seçildi

Fransa seçimlerinde TÜRK adaylar Belediye başkanı seçildi
Fransa seçimlerinde TÜRK adaylar Belediye başkanı seçildi A DEDE
Bu içerik 1624 kez okundu.

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yerel seçimlerde hezimete uğrayarak iki yıl sonra düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde büyük yara aldı.

Yeşiller Partisi'nin (EELV) bu seçimlerdeki tarihi başarısı da Fransız basınında "yeşil dalga" olarak yorumlandı. Bazı kentlerde sol partilerle ittifak kuran EELV Lyon, Bordeaux, Strazburg, Poitiers, Tours, Annecy, Besançon ve Marsilya'da gibi büyük kentlerde seçimi kazandı.

Avrupa milletvekili Yeşiller'in güçlü ismi Yannick Jadot, "Bu, ülkemiz için politik bir dönüm noktası. Fransa siyaseti zengin bir ekoloji projesi etrafında yeniden şekilleniyor. Bu sonuç, Macron hükümetinin ekolojik ve sosyal meselelerdeki güçsüzlüğüne ve kararsızlığına bir tepkidir" diye konuştu.

Macron'un hezimeti: Hiçbir büyük şehirde kazanamadı

2017'de cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturduktan sonra birçok krizle karşı karşıya kalan Macron, ülkede siyasi olarak güçlenebilmek için yerel seçimlere önem veriyordu.

Ancak Macron'un partisi Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM) seçimlerde hezimete uğradı. Paris, Marsilya ve Lyon gibi büyük kentlerde LREM'in adayları seçimi kaybetti. LREM, sadece 3 kentte belediye başkanı çıkarabildi.

Macron'un bundan sonra 2022'de düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerine odaklanacağı belirtiliyor. Macron'un ekonomik ve toplumsal sorunlarla çalkalanan Fransa'yı 2022'ye kadar nasıl yöneteceği merak konusu oldu.

 

Başbakan Edouard Philippe de Le Havre'da bağımsız olarak girdiği yarışta yüzde 58,83 ile seçimi önde bitirdi. Philippe'in, Le Havre Belediye Başkanlığı ile Başbakanlık görevi arasında seçim yapması gerekecek. Ülkede siyasi teamüller gereği başbakanlık ile belediye başkanlığı görevleri aynı anda yapılamıyor.

Sosyalistler, Paris'te koltuğunu korudu

Başkent Paris'te seçimden galip çıkan yüzde 49,3 ile Sosyalist Partinin (PS) adayı mevcut Belediye Başkanı Anne Hidalgo oldu. LREM'in adayı eski Sağlık Bakanı Agnes Buzyn yüzde 13,3 ile üçüncü sırada yer aldı ve meclis üyesi dahi seçilemedi.

Perpignan'da aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinin (RN) adayı ve RN'in lideri Marine Le Pen'in eski eşi Louis Aliot, yüzde 53,1 oy alarak belediye başkanı seçildi. RN, yerel seçimlerde ilk kez nüfusunun 100 binin üzerinde olduğu bir şehri kazandı.

Aşırı sağcı parti, Perpignan'nın yanı sıra birkaç kentte daha seçimi önde bitirdi.

Türk siyasetçiler

Fransa'da ilk kez belediye başkanı seçildi

Yerel seçimlerde Türk siyasetçiler de başarısı kaydetti. Metin Yavuz, Paris'in banliyölerinden Valenton'da yüzde 52,37 ile belediye başkanı seçilerek, neredeyse 100 yıllık Komünist Parti geleneğine son verdi.

Paris'in 15. bölgesinden seçimde yarışan Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi ve LR'in adayı Agnes Melek Evren, yüzde 53,5 alarak belediye başkanı oldu.

Fransız siyasetinin parlayan yıldızı Agnes Evren kim ?

Fransa’ya yıllar önce göç eden 9 çocuklu bir Türk ailenin kızı olan 48 yaşındaki Evren, siyaset alanındaki kariyerine 2001 yılında Paris’in 15. Bölgesinde Belediye Başkan Yardımcısı olarak başladı.

Sorbonne Üniversitesi’nde siyasal bilgiler okuyan Evren, Avrupa Parlamentosu seçim kampanyasında, hitap gücüyle televizyonlarda partisinin popüler yüzü olurken, yazılı basında da sıkça yer alıyor.

Le Parisien gazetesi son olarak Evren ile ilgili “zor koşullardaki banliyöden Brüksel’e giden yolculuk” başlığı ile verdiği makalede, başarılı Türk kökenli kadının Fransa’da göç ve uyum konusunda kesin bir başarı öyküsü olduğu yorumunu yaptı.

"Sarışın, şık bir Parisli"

Evren’in “sarışın, şık bir Parisli kadın” olarak tanımlandığı makalede, merkez sağ parti içinde siyaset basamaklarını tırmanmasının hiç kolay olmadığı, parti içinde hem kadın hem de göçmen olarak çok mücadele vermesi gerektiği kaydedildi.

Ev kadını bir anne ve tüccar bir babanın kızı olarak mütevazi bir ailede büyüyen Agnes Evren, parti içinde özellikle bir dönem Maliye ve Ekonomi Bakanı olarak görev yapan François Baroin ve Paris Bölgesi Meclis Başkanı Valerie Pecresse’in güçlü himayesi altında görülüyor.

2015 yılındaki bölge seçimlerinden sonra Avrupa Parlamentosu’na seçilene kadar Valerie Pecresse’in, eğitim ve kültürden sorumlu yardımcısı olarak görev yaptı.

Evli ve 14 ile 11 yaşlarında bir kız, bir erkek çocuk sahibi olan politikacı, ailesinin siyaset dünyasındaki kariyerine büyük destek verdiğini belirtiyor.

Katılım oranı rekor seviyede düşük

Seçimde sandığa gitmeyenlerin oranı tarihi rekorla yüzde 60 olarak açıklandı. Bu oran 2014'teki yerel seçimlerde yüzde 37,87 olarak gerçekleşmişti.

Seçim Fransa Paris Türk adaylar Belediye başkanı Agne Evren
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arnavutluk ile Yunanistan deniz alanlarının sınırlandırılması sorununu Lahey'e taşıyacak
Arnavutluk ile Yunanistan deniz alanlarının sınırlandırılması sorununu Lahey'e taşıyacak
Kadın görevlinin elini sıkmayan Lübnanlı göçmenin vatandaşlığı iptal oldu
Kadın görevlinin elini sıkmayan Lübnanlı göçmenin vatandaşlığı iptal oldu