Uygur Türkleri: Andrew Marr'dan Çin Büyükelçisine Sincan soruları

Uygur Türkleri: Andrew Marr'dan Çin Büyükelçisine Sincan soruları
Uygur Türkleri: Andrew Marr'dan Çin Büyükelçisine Sincan soruları A DEDE
Bu içerik 1182 kez okundu.

BBC'de Andrew Marr'ın programında konuk ettiği Çin'in İngiltere Büyükelçisi Liu Şiaoming'e Sincan Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türkleri'ne yönelik baskı iddialarını sordu.

Andrew Marr: Dünya çapında çokça paylaşılan rahatsız edici drone görüntülerine bir göz atalım. Burası neredeyse kesin olarak Çin'in kuzeyindeki Sincan bölgesi. Burada ne olduğunu bize anlatabilir misiniz?

Liu Şiaoming: Göremiyorum… Biliyorsunuz...Bana bunu ilk defa göstermiyorsunuz .Bana geçen sene de "Sincan'da ne oluyor" diye gösterdiğinizi hatırlıyorum. Size ne diyeceğim… Sincan... Siz Sincan'a gittiniz mi?

Andrew Marr: Hayır, hiç gitmedim.

Liu Şiaoming: Sincan [Çin'deki] en güzel yer kabul edilir. Çince bir atasözü vardır… "Çin'in ne kadar büyük olduğunu bilmezsiniz…"

Andrew Marr: Sayın Büyükelçi, halbuki bunlar pek güzel görüntüler değil, öyle değil mi?

Liu Şiaoming: Biliyorsunuz, Sincan… Ben de tam olarak bunu size söyleyeceğim. 1990'lardan beri Sincan, binlerce terörist saldırı yüzünden tamamen değişti.

Andrew Marr: O onyıllarca yıl önceydi. Neden günümüz Çin'inde dizüstünde, gözleri bağlı, saçları kazıtılmış insanların trenlere bindirildiğini sorabilir miyim?Orada neler oluyor?

Liu Şiaoming: Bu videoyu nereden buldunuz bilmiyorum. Bazen mahpusları bu şekilde bir yerden bir yere götürürsünüz. Herhangi bir ülkede…

Andrew Marr: Burada ne oluyor, Sayın Büyükelçi?

Liu Şiaoming: Bu videoyu nereden buldunuz bilmiyorum.

Andrew Marr: Görüntüler dünya çapında paylaşılıyor. Batılı istihbarat büroları ve Avustralyalı uzmanlar gerçek olduğunu teyit etti. Sincan'da insanlar zorla trenlere bindirilip gönderiliyorlar.

Liu Şiaoming: Size ne diyeceğim… Sözde Batılı istihbarat, sürekli Çin'e karşı bu uydurma iddiaları sunuyor. 1 milyon kişi zulüm görüyor deniyor. Sincan'ın nüfusunun kaç olduğunu biliyor musunuz? 40 yıl önce nüfusu 4-5 milyondu, şimdi 11 milyon. Etnik temizlik yaptığımızı söylüyorlar, fakat nüfus 40 yılda iki katına çıktı.

Andrew Marr: Böldüğüm için çok özür dilerim fakat sizin yerel yönetim istatistiklerinize göre bölgedeki nüfus %84 azaldı. 2015 ila 2018 arasında %84 azaldı.

Liu Şiaoming: Bu doğru değil. Size resmi rakamları veriyorum. Bu rakamları size Çin büyükelçisi olarak veriyorum; bunlar son derece resmi rakamlar. Son 40 yılda Sincan nüfusu iki katına çıktı. Nüfusu sözde kısıtlamak, sözde zorla kürtaj söz konusu değil.

Uygur Türkleri Doğu Türkistan Sincan bbc
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arnavutluk ile Yunanistan deniz alanlarının sınırlandırılması sorununu Lahey'e taşıyacak
Arnavutluk ile Yunanistan deniz alanlarının sınırlandırılması sorununu Lahey'e taşıyacak
Kadın görevlinin elini sıkmayan Lübnanlı göçmenin vatandaşlığı iptal oldu
Kadın görevlinin elini sıkmayan Lübnanlı göçmenin vatandaşlığı iptal oldu