Türkiye-Yunanistan diplomatik görüşmeler yeniden başlıyor

Türkiye-Yunanistan diplomatik görüşmeler yeniden başlıyor
Türkiye-Yunanistan diplomatik görüşmeler yeniden başlıyor A DEDE
Bu içerik 1661 kez okundu.

Türkiye ve Yunanistan arasında Oruç Reis Gemisi'nin sismik araştırmaları için ilan edilen NavTex sonrası yaşanan gerginlik, diplomasinin devreye girmesiyle aşıldı.

Şimdi gözler Ankara-Atina arasında Doğu Akdenizle ilgili sorunları görüşmek üzere yapılması planlanan görüşmede.

Önümüzdeki günlerde Ankara'ya bu görüşmeler için Yunan askeri heyetinin gitmesi bekleniyor.

İki ülke arasında NavTex krizi yaşandı. Hatta sıcak çatışmanın eşiğine gelindi. Diplomasinin devreye girmesiyle gerilim düştü. Şimdi Türkiye ve Yunanistan dördüncü kez masaya oturmaya hazırlanıyor.

Türkiye Milli Savunma Bakanı Akar bu mesajları verirken, Başbakanı Miçotakis'ten de benzer bir mesaj geldi. Miçotakis "Türkiye ile görüşmelere ve diyaloğa açığız ancak bunu onların baskıları, zorlamaları altında yapamayız" dedi.

Şimdi gözler yapılması planlanan toplantılarda. Taraflar daha önce iki ülke arasında, uçuş hattından kıta sahanlığına, adaların Yunanistan tarafından silahlarındırılmasından Doğu Akdeniz'e kadar birçok başlığı askeri heyetlerin ağırlıklı olarak katıldığı teknik görüşmelerle masaya yatırıyordu.

Geçtiğimiz yıl bu görüşmeler tam 3 kere sırasıyla ülke başkentlerinde yapılmış, ardından görüşmeler gerginlik nedeniyle rafa kaldırılmıştı.

Şimdi iki ülke bu görüşmelere kaldığı yerden devam etmeye hazırlanıyor. Bu kapsamda, Ankara Atina'dan gidecek askeri heyeti ağırlayacak.

Ankara'nın mesajı, Yunanistan ile tüm sorunları önkoşulsuz görüşmeye hazırız şeklinde. Yunanistan ise sadece Ege Denizi'ndeki sorunların masaya yatırılmasından yana. Türkiye ise eş zamanlı olarak Kıbrıs açıklarındaki enerji kaynaklarının hakça paylaşımı için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Rum Kesimi arasında gayriresmi görüşmelerin başlamasını istiyor.

Türkiye Yunanistan Navtex Diyalog
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunanistan'da dün yine  yeni vakalar 300’ü geçti
Yunanistan'da dün yine yeni vakalar 300’ü geçti
MSB: Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasındaki teknik toplantı tamamlandı
MSB: Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasındaki teknik toplantı tamamlandı