Koronavirüsün dünyada 'en ölümcül' olduğu bölge neresi?

Koronavirüsün dünyada 'en ölümcül' olduğu bölge neresi?
Koronavirüsün dünyada 'en ölümcül' olduğu bölge neresi? LM
Bu içerik 1412 kez okundu.

Koronavirüsün dünya genelinde 20 milyon vakaya yaklaştığı son dönemde yapılan istatistiklere göre salgının "en ölümcül" olduğu bölge Avrupa.

Her 100 bin kişilik nüfusa oranlandığında pandemide en çok ölüm Avrupa ülkeleri San Marino, Belçika, İngiltere ve Andorra'da görüldü. Bu ülkeleri İspanya, İtalya ve İsveç gibi ülkeler takip etti.

Covid-19 sebebiyle dünya gelinde 7 Ağustos itibariyle 720 bini aşkın kişi hayatını kaybetti. Son dönemlere bakıldığında en çok vaka ve can kaybı Kuzey ve Güney Amerika, Hindistan, İran gibi Asya ülkeleri ile Güney Afrika'da yaşanıyor.

Çin'in Vuhan şehrinde ortaya çıktıktan sonra koronavirüsün merkezi Avrupa'ya ve oradan da Amerika kıtasına taşınmıştı. Amerika kıtasında Covid-19 sebebiyle bugüne kadar 385 bini aşkın kişi hayatını kaybetti. Avrupa'da can kaybı ağustos ayı itibariyle 205 bin civarında. Asya kıtasına bakıldığında ölü sayısı 105 bini geçmiş durumda.

İlk 10'un 7'sinde Avrupa ülkeleri var

Ancak nüfusa oranlandığında koronavirüs ölümlerinin dünyada en çok görüldüğü bölgeler arasında Avrupa ilk sırada yer alıyor. Sıralamada ilk 10'un 7'sini Avrupa ülkeleri oluşturken, ilk 10'a Avrupa dışından Peru, Şili ve ABD gibi Amerika kıtası ülkeleri yer aldı.

Verilere göre San Marino'da koronavirüs sebebiyle her 100 bin kişiden 124.3 kişi hayatını kaybetti. Belçika'da bu oran 85.9, İngiltere'de 69.1 ve Andorra'da ise 67.5 olarak kayıtlara geçti.

Koronavirüs
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunanistan'da dün yine  yeni vakalar 300’ü geçti
Yunanistan'da dün yine yeni vakalar 300’ü geçti
MSB: Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasındaki teknik toplantı tamamlandı
MSB: Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasındaki teknik toplantı tamamlandı