‘Atlas Okyanusu’ndaki plastik atık miktarı tahmin edilenin çok üzerinde’

‘Atlas Okyanusu’ndaki plastik atık miktarı tahmin edilenin çok üzerinde’
‘Atlas Okyanusu’ndaki plastik atık miktarı tahmin edilenin çok üzerinde’ LM
Bu içerik 972 kez okundu.

Yeni bir araştırma, Atlas Okyanusu'ndaki plastik seviyesinin düşünüldüğünden çok daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

İngiltere'deki Ulusal Okyanus Bilimi Merkezi tarafından salı günü yayımlanan araştırmada, Atlantik Okyanusu'nun (Atlas Okyanusu) yüzeyinin hemen altında yüzen plastik atıkların ağırlığının, 1950'den bu yana biriken tahmini plastik miktarından fazla olabileceği belirtildi.

En çok görülen 3 plastik malzemeden alınan örneklerin analizine ve bilgisayar modellemesine dayanan bulgular, dünyanın en büyük 2. okyanusundaki kirliliğin gerçek boyutunu ortaya çıkardı.

Okyanusları kirleten toplamda 150 milyon ton plastik atık olduğu ve bunların çoğu zaman mikro plastik parçacıklardan oluştuğu düşünülüyor.

Mikro plastik atıklar dünyadaki bütün okyanusların ortak sorunu. Bununla birlikte okyanuslardaki plastik atıkların miktarının doğru bir şekilde ölçülmesi oldukça zor.

İngiliz araştırmacılar, Atlantik'teki 10 bin kilometrelik bir alanda 12 bölgeden toplanan plastik örneklerini inceledi. Sonrasında okyanuslarda yaygın olarak bulunan 3 plastiğin miktarını değerlendirdi.

1950'den bu yana plastik üretim eğilimlerinden yola çıkan araştırmacılar, Atlantik'in bugün 17 ila 47 milyon ton plastik barındırdığını öne sürdü. Bu miktarın 1950'den bu yana hesaplanan plastik girdi miktarından çok daha yüksek olduğu belirtildi.

Araştırmacılardan Pabortsava, okyanuslardaki plastik seviyesinin acil bir şekilde değerlendirilmesi gerektiği uyarısı yaptı.

Atlantik'e her yıl 8 milyon ton plastik atık dolduğu ve bunun deniz yaşamının yanı sıra yüz milyonlarca insanın besin zincirine zarar verdiği düşünülüyor.

Pabortsava, plastik kirliliğinin yalnızca plastik çöplerden gelmediğini, örneğin sentetik kıyafetlerin yıkanması ya da araba lastiği ve yüzey boyalarının aşınmasının da kirliliğe neden olduğunu söylüyor.

çevre kirliliği
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arnavutluk ile Yunanistan deniz alanlarının sınırlandırılması sorununu Lahey'e taşıyacak
Arnavutluk ile Yunanistan deniz alanlarının sınırlandırılması sorununu Lahey'e taşıyacak
Kadın görevlinin elini sıkmayan Lübnanlı göçmenin vatandaşlığı iptal oldu
Kadın görevlinin elini sıkmayan Lübnanlı göçmenin vatandaşlığı iptal oldu