Almanya Dışişleri Bakanı Atina ve Ankara'ya Gidiyor

Almanya Dışişleri Bakanı Atina ve Ankara'ya Gidiyor
Almanya Dışişleri Bakanı Atina ve Ankara'ya Gidiyor LM
Bu içerik 621 kez okundu.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas yarın Yunanistan ve Türkiye'yi ziyaret ederek Doğu Akdeniz'de yükselen tansiyonun düşmesi için iki ülke yetkilileri ile görüşmelerde bulunacak.

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert ile birlikte Berlin’de basın toplantısı düzenleyen Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christofer Burger, Dışişleri Bakanı Maas’ın yarın Atina ve Ankara’yı ziyaret ederek görüşmeler yapacağını duyurdu.

Burger, görüşmelerde özellikle Doğu Akdeniz’deki gerilimin ele alınacağını belirterek bu konuda çözüm bulunması için iki ülke arasında doğrudan diyaloğun sağlanması ve gerilimin düşürülmesi adına iki tarafın da adımlar atması gerektiğini ifade etti.

Almanya: Oruç Reis'in sismik araştırmalarının uzatılması yanlış bir adımdır

İki ülke arasındaki ihtilafa çözüm bulunması için üçüncü bir kurumun dahil edilip edilemeyeceğine ilişkin bir soruya da Burger, “Taraflar bunu isterlerse buna karşı çıkılmaz. Önemli olan iki taraf arasında doğrudan diyalog olması.” cevabını verdi.

Burger, Oruç Reis'in sismik çalışma yürüteceği alan için 27 Ağustos'a kadar devam edecek yeni Navtex ilan etmesini nasıl değerlendirdiğine ilişkin bir soru üzerine de Türkiye’nin bu açıklamasını üzüntüyle karşıladıklarını belirterek “Türk gemisinin sismik araştırmalarının uzatılması bizim açımızdan mevcut durumda yanlış yöne atılmış bir adımdır. Şimdi gerilimin azaltılması sinyallerine ihtiyacımız var." değerlendirmesinde bulundu.

Burger, Berlin’de bu hafta Türk, Yunan ve Alman taraflarının katılacağı ortak bir toplantının planlanıp planlanmadığına ilişkin de Berlin’de bu hafta üst düzey siyasi toplantıların yapılacağını, bu görüşmeler çerçevesinde başka görüşmelerin yapılma imkanının bulunup bulunmayacağı konusunda önceden bir şey söyleyemeyeceğini kaydetti.

Almanya Yunanistan Türkiye
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunanistan: Kara Gümrüklerinde Kovid-19 negatif test uygulaması uzatıldı
Yunanistan: Kara Gümrüklerinde Kovid-19 negatif test uygulaması uzatıldı
Arnavutluk ile Yunanistan, Münhasır Ekonomik Bölge anlaşmazlığını Lahey'e taşıma kararı aldılar
Arnavutluk ile Yunanistan, Münhasır Ekonomik Bölge anlaşmazlığını Lahey'e taşıma kararı aldılar